Práce na odbahnění zátoky na Máchově jezeře jsou u konce

Na Máchově jezeře jsou skoro u konce práce na odbahnění Dokeské zátoky, což by mělo přispět ke zlepšení kvality vody v tomto oblíbeném letovisku. Zbývá dodělat terénní úpravy na břehu. Čeká se, až půda trochu vyschne, řekla ČTK mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) Karolína Šůlová.

3 min. čtení

Terénní úpravy by měly zabrat asi týden, budou se nejspíš dělat už v průběhu března. "Bude se zalesňovat paseka a opravovat přístupové komunikace," uvedl Pavel Trnka z AOPK.

Z Dokeské zátoky bylo během zimy vyhrnuto na přilehlou paseku víc než 17.000 metrů krychlových usazenin, které byly po vyschnutí převezeny k zemědělským pozemkům.
"Po sklizni řepky bude na přelomu srpna a září sediment zaorán," dodal Trnka.

Kvůli odbahnění zátoky bylo jezero částečně vypuštěno, hladina loni na podzim klesla o 1,7 metru. Jezero se znovu napouští od konce prosince. "Děláme vše pro to, aby se na normální hladinu dostalo co nejdříve. Každý den přibývá zhruba centimetr," řekl Trnka. V obvyklé výši by hladina jezera měla být do začátku turistické sezony, průměrná hloubka nádrže je 2,2 metru.

Projekt za 19 milionů korun se hradí z evropské dotace.
Odbahněním Dokeské zátoky vznikne rezerva pro zachycování splavenin z povodí Robečského potoka. Součástí projektu je také oprava stometrové hrázky v Břehyňské zátoce. "Další etapou je oprava opevnění historické stoky Břehyňského rybníka po jeho výlovu v listopadu 2017," dodala Šůlová. Úpravy by měly přispět k větší čistotě Máchova jezera, které se každoročně potýká se zvýšeným výskytem sinic.

Částečné vypuštění jezera využily také Doksy, a to k revitalizaci zanedbaného pobřeží ve Starých Splavech. Úpravy si vyžádají víc než 12,5 milionu korun. Práce na první etapě by měly skončit letos v dubnu. Nejviditelnější novinkou bude nové vyhlídkové a přístavní molo, které bude volně končit ve vodě. Bude mít tři úrovně sklopení pro různé typy plavidel, která se po jezeře plaví.

Foto: Wikipedia, melechovsky, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme