Pozor na zamrzlý vodoměr

Na mnoha místech České republiky klesla teplota až k minus deseti nebo dokonce minus dvaceti stupňům. Při takových mrazech už hrozí riziko zamrznutí vodoměrů ve venkovních šachtách či v nevytápěných částech budov. Pozor by si měli dát zejména vlastníci chat a chalup, kde většinu času voda v potrubí stojí, a tudíž snáze zamrzne.

3 min. čtení

Preventivní tepelná ochrana vodoměru a části vodovodní přípojky proti zamrznutí je během zimy nezbytností. Stačí trubky obalit například izolační vatou nebo starou dekou.   

"Doporučujeme dohlédnout na to, aby vodoměr byl ochráněn vhodným tepelně izolačním materiálem. Vodoměr nejlépe obložte polystyrenovými bloky či izolační minerální vatou. Nezapomeňte také dohlédnout, aby sklepní okna, případně venkovní šachty, byly pečlivě uzavřeny bez přístupu studeného vzduchu z vnějšku," uvádí mluvčí společnosti Moravská vodárenská Helena Koutná.

Kdo hodí zateplení za hlavu, musí počítat s tím, že případné náklady na pořízení nového vodoměru bude platit ze svého. V lepším případě praskne vrchní sklíčko, v horším voda vytopí prostory, v nichž je vodoměr umístěn.

 "Problémy jsou se zamrzlými a popraskanými vodoměry a přípojkami ve sklepích. Je to nešvar majitelů domů, kteří neřeší, jestli přívod vody s měřidlem není v mrazivých teplotách. Každoročně evidujeme kolem sedmdesáti zamrzlých vodoměrů," uvedla mluvčí brněnských vodáren Renáta Hermanová.

V žádném případě však není dobré zamrzlý vodoměr rozehřívat otevřeným ohněm. Po demontáži se tato "oprava” pozná, protože dojde k poškození plastových částí měřiče. A kolik stojí výměna vodoměru? Stanoví to aktuální ceník vodárenské společnosti. Takovýto kutil musí počítat s částkou téměř dva tisíce korun.


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme