Pozor na watercoolery! Často je v nich závadná voda

Znáte je, jsou velmi časté na úřadech, v nemocnicích či kancelářích. Majitelé mají zřejmě dobrý pocit, jak hezky se starají o nás občany či zaměstnance. Realita je bohužel složitější. Pokud není o stojany dobře postaráno, načepujete si z nich vodu kontaminovanou řadou bakterií.

4 min. čtení

Základem je vhodné umístění stojanu
Výrobci doporučují čisté a větratelné místo, chráněném před přímým slunečním zářením. Vyhnout byste se měli blízkosti tepelných zdrojů a příišnému vlhku. Nevhodné je také umístění v blízkosti těkavé organické látky (pozor na benzinové pumpy, tiskárny, práci s rozpouštědly). V tomto prostředí je zvýšené riziko pro množení bakterií nebo chuťové či pachové znehodnocení vody. Nezapomínejte ani na vhodné skladování nepoužitých barelů v chladné a temné místnosti.

Spotřebovat do 3 dnů
Důležité je také zvolit takový objem barelu, aby zaměstnanci vodu spotřebovali vždy do 3 dnů a to včetně víkendů. Pokud měníte barely jednou za měsíc, pijete bohužel kontaminovanu vodu.

Důležité je pravidelné čištění
O stojan je nutné se pravidelně starat. Při každé výměně barelu musíte vyčistit trn automatu. Každé 3 měsíce je pak nutné přístroj rozebrat, mechanicky vyčistit a propláchnout dezinfekčním přípravkem. Před jeho dalším použitím nezapomeňte přístroj ještě jednou propláchnout 3-násobným množstvím vody. Nejméně 1x ročně si určitě nechejte udělat mikrobiologický rozbor vody, který odhalí případné nežádoucí bakterie.

Velmi častý je výskyt bakterií
Pokud se o stojan řádně nestaráte, můžete očekávat výskyt mikrobiálního filmu na vnitřních stěnách barelů. Nejčastěji se ve stojanech a barelech hojně množí především bakterie – Pseudomonas aeruginoza, koliformní bakterie a organotrofní bakterie. Pseudomonas aeruginoza je nebezpečná bakterie útočící na organismus v době jeho imunitního oslabení. Napadá kůži, sliznice, tkáně kostí, močové cesty, plíce i střevní trakt a způsobuje těžké hnisavé infekce. Koliformní bakterie osidlují trávicí trakt a zvyšují riziko žaludečních a střevních obtíží. Organotrofní bakterie jsou samy o sobě zdravotně nezávadné, avšak ve stojaté vodě po čase odumírají a vytváří živnou půdu pro ostatní zmíněné mikroorganismy, které již nebezpečné být mohou.

Není jednodušší prostě si natočit vodu z kohoutku?


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme