Pozor na letní napouštění bazénů

Máte doma bazén a děti už se dožadují koupání? Domovní bazény lze napouštět dvěma způsoby, a to pomocí autocisteren nebo vodovodních přípojek. Rozhodně se vyplatí zvážit obě varianry. Pomocí cisterny neohrozíte dodávku vody v okolí a ušetříte za stočné, navíc zaplatíte dopravu a manipulaci.

6 min. čtení

Potíže s neplánovaným nárůstem odběru vody se objevují každým rokem s nástupem teplého letního počasí. Lidé začnou hojně zalévat zahrady, napouštět bazény a neuvědomují si, že tím mohou způsobit problémy s dodávkou pitné vody nejen pro sebe, ale i pro své sousedy,“ komentovala každoroční situaci Kristina Blaszczyková, tisková mluvčí společnosti 1. SčV.

"U nás to nevyjde o mnoho dráž než při normálním odběru. Člověk sice zaplatí za dopravu cisterny, ale zase si může odpočítat stočné, které by v případě napouštění bazénu z řadu zaplatil," upozornila Kmluvčí Středočeských vodáren Kozlová.

„V současné době vyřizujeme v průměru až 3 objednávky denně na dopravu vody cisternou do venkovních bazénů. Počet vyřízených objednávek samozřejmě záleží na vzdálenosti a množství požadované vody,“
uvedl Marek Holubovský, vedoucí střediska nákladní doprava – vodovod Kladno. „Pokud nám kapacita našeho střediska dovolí, vyřizujeme objednávky dle přání zákazníka – a to i v odpoledních hodinách či o víkendu,“ upřesnil Marek Holubovský.

V případě, že domovní bazén chce zákazník naplnit prostřednictvím vodovodní přípojky, doporučuje se  bazén napouštět opravdu pomalu a mimo
špičku. Napouštěním bazénu z vodovodní sítě může dojít k uvolnění sedimentů, a to z důvodu vysoké rychlosti proudění vody v potrubí. Ve vodovodní síti pak může dojít k nárazovým změnám hydraulických poměrů, a tím i k zakalení vody či poklesu tlaku v síti. Pokles tlaku ve vodovodním řadu se může projevit i u jiných odběratelů.

Kuriozní situaci řešili letos v Káranicích. Muž si zde neoprávněně napustil bazén z vodovodníh hydrantu a ohrozil dodávku vody do 14 okolních obcí.  Na krádež vody z hydrantu pracovníci vodáren přišli po zaznamenání neobvykle vysokého odtoku z vodojemu. Muži hrozí až několikatosícová pokuta.

"Podezřelému třicetiletému muži ve správním řízení hrozí pokuta až 15 000 korun," uvedla mluvčí hradecké policie. Vodárny škodu za odebraných 86 metrů krychlových vody vyčíslily na zhruba 2700 korun.

Máte zájem o rychlé napuštění bazénu pomocí cisterny? Při objednávce platíte za dopravu cisterny a vodu (vodné), stočné naplatíte. Pokud si napustíte vodu z vodovodu, platíte vodné i stočné. Rozhodně se tedy vyplatí zvážit obě možnosti. Konrétní podmíny vám sdělí lokální dodavatel vody.

Pro ilustraci uvádíme podmínky PVK pro Prahu:

Doprava
– Cisterna 30,80 Kč/km bez DPH
– Cisternový přívěs 8,00 Kč/km bez DPH
– Souprava 38,80 Kč/km bez DPH

Paušál za cisternu 2 101,00 Kč/den – tj. 300,14 Kč/hod bez DPH
Paušál za cisternový přívěs 712,00 Kč/den bez DPH

Manipulace 518,00 Kč/hod – tj. 129,50 Kč/15 min bez DPH

Pitná voda: 34,39 Kč/m3 (včetně 10% DPH)


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme