Povodí Vltavy zlikvidovalo u Orlíku více než 100 černých staveb

Povodí Vltavy zlikvidovalo od roku 2006 na březích Orlické přehrady více než stovku ilegálních staveb. Šlo především o různé přístavby, kůlny, rybářské přístřešky a trvale umístěná plavby neschopná plavidla. Při povodních, které před 15 lety zasáhly Českou republiku, voda na přehradě stoupla do mimořádné výšky a zničila mnoho nevhodně situovaných objektů. ČTK to řekl mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.

3 min. čtení

"Takzvané černé stavby se na vodním díle Orlík nelikvidují v souvislosti s povodní v roce 2002, ale průběžně. Systematicky jsme s touto činností začali po roce 2006," uvedl Roldán. Přestože Povodí Vltavy ilegální objekty na březích likviduje, jejich majitelé neustále budují nové. Roldán řekl, že povodí se snaží v tomto směru postupovat preventivně. "Na Orlíku se snažíme být důslední v respektování hladiny maximálního zatopení – nepovolováním umisťování nemobilních objektů, zařízení či odplavitelných věcí do tohoto území, stejně jako zachováním přírodního charakteru břehových pozemků. Za tímto účelem provádíme i namátkové kontroly břehových pozemků, míst pro stání plavidel, tábořišť i okolí chat," řekl.

Pokud Povodí Vltavy narazí na ilegálně vybudovaný objekt, nemůže majitele nijak pokutovat. Záležitost oznámí příslušným úřadům nebo policii. "K udělování pokut nemáme kompetenci. Při správě pozemků vodních děl a nádrží v prvé řadě upozorňujeme na nevhodnost konání se snahou mu zamezit dohodou o nápravě stavu," uvedl.

Dodal, že vodní nádrž Orlík má stanovenou úroveň hladiny, pod jejíž hranicí se nesmí stavět žádní objekty. "Pod ní nepatří ani záhonky, karavany a podobně," řekl.

Foto: Wikipedia, Richenza, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme