Povodí Vltavy zahájilo stavbu protipovodňových opatření v Plané

Státní podnik Povodí Vltavy zahájil výstavbu dalších protipovodňových opatření v jižních Čechách, tentokrát v Plané nad Lužnicí. Budují se v centrální části města na pravém břehu Lužnice. Přijdou na 95 milionů korun, řekla dnes ČTK mluvčí podniku Michaela Pohůnková.

2 min. čtení

"Nově vybudované prvky, které bude tvořit železobetonová zeď v kombinaci s mobilním hrazením v délce 1,4 kilometru, ochrání město před padesátiletou vodou. Teď je toto území zaplavováno už při průchodu nižších povodňových průtoků," uvedla mluvčí.

Navrhovatelem stavby je město. Předpokládaný termín ukončení všech stavebních prací je v prosinci letošního roku. Akce je dotována z programu Podpora prevence před povodněmi II, jehož správcem je ministerstvo zemědělství.

"Štětové stěny budou místy dosahovat hloubky až pěti metrů pod zemí," řekl ČTK technik Povodí Vltavy Jan Šimůnek. Když město připravovalo dokumentaci pro územní rozhodnutí, navrhl projektant chránit majetek lidí železobetonovými zdmi, to se však obyvatelům nelíbilo. Povodí proto při stavebním řízení zaměnilo část pevných staveb za mobilní hrazení. Navíc byla zeď kvůli neshodám s jedním z majitelů zkrácená asi o 200 metrů na 1,4 kilometru. Město teď bude muset zabezpečit před hrozícími záplavami stavění barier.

Povodí Vltavy letos na jihu Čech na protipovodňové stavby vynaloží zhruba 305 milionů korun, loni to bylo kolem 260 milionů. Pokračovat se bude na opatřeních v Bechyni, Blatné a Soběslavi. Nově začne stavět protipovodňové stěny i ve Veselí nad Lužnicí. Opraví také propustek v Sedleci na Českobudějovicku.

 

Zdroj: Wikipedia, Jeseter, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme