Povodí Vltavy se odvolalo proti pokutám v celkové výši 1milion Kč

Povodí Vltavy se odvolalo proti pokutám v celkové výši jeden milion korun, které dostalo koncem loňského roku od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za netransparentní losování.

4 min. čtení
Stejný postup zvolil také Kostelec na Labem nebo Jihočeský kraj, kteří mají zaplatit 400.000, respektive 350.000 korun. ČTK to řekl mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Případy se bude zabývat rozkladová komise předsedy ÚOHS Petra Rafaje.
 
ÚOHS uložil za netransparentní losování v osmi výběrových řízeních pokuty v celkové výši 3,15 milionu korun. Pokuty mají zaplatit Povodí Vltavy, města Šternberk, Kostelec nad Labem, Jihočeský kraj, Správa silnic Olomouckého kraje nebo obce Cítov na Mělnicku a Svijany na Liberecku. Povodí Vltavy má zaplatit nejvíce, chybovalo v tendru na zvýšení kapacity koryta Vltavy v katastru Nové Ouholice a Veltrusy ve středních Čechách a v zakázce na protipovodňová opatření ve Svrčovci na Klatovsku.
 
Chyby ÚOHS našel i v tendrech pražského magistrátu a obce Neumětely. V těchto případech nebyla ještě uzavřena s vybraným uchazečem smlouva a zadávací řízení mohlo být zrušeno. Úřad se případy začal zabývat na základě podnětu od policie, která upozorňovala na možnou manipulaci při omezování počtu zájemců o zakázku prostřednictvím elektronického losování. Ve všech případech byly na provedení losování najaty společnosti Kleris CZ nebo Inženýrské služby Hradec Králové. K losování byl použit notebook s losovacím programem, jenž běžel v prostředí Uniface.
 
Podle odborného posudku pořízeného policií losovací zařízení nebylo zabezpečené proti zmanipulování výsledků losování. Podle Rafaje bylo naopak cíleně vytvořeno způsobem, který ovlivňování výsledků umožňuje. "Organizátoři losování mohli pomocí předem nastaveného souboru s identifikačními čísly jednotlivých subjektů nastavit, kteří uchazeči budou systémem vylosováni," uvedl už dříve Rafaj.
 
Notebook byl podle něj upravený tak, že umožňoval provedení nezmanipulovaného demonstračního losování, které mělo uchazečům prokázat regulérnost celého procesu. Po provedení losování se také automaticky vymazal přednastavený soubor, na jehož základě byly zobrazeny výsledky.
 
Foto: Wikipedia, Jiří Sedláček, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme