Vyvlastňovat pozemky se zatím státní podnik nechystá. „Počítáme se standardními výkupy, jsou k tomu stanoveny motivační ceny. Pro příští rok na výkupy pozemků pod nádrží a hrází máme připraveno sto milionů korun,“ uvedl Svejkovský. Pod přivaděči se pozemky vykupovat nebudou, tam bude povodí s vlastníkem uzavírat smlouvy o věcných břemenech. Povodí návrhy tras probírá s dotčenými obcemi. „Zástupci obcí nám dávají i tipy, kudy by mohl přivaděč vést, pak věc řešíme s konkrétními vlastníky pozemků,“ uvedl mluvčí.
V platném krajském územním plánu byla plocha vymezena jako rezerva. Podle stavebního zákona ji lze změnit na plochu umožňující funkční využití jen na základě aktualizace. Vydání této aktualizace v pondělí schválili krajští zastupitelé.
Vodní dílo bude stát včetně nákladů na projekty, průzkumy, přeložky sítí a výkupy pozemků podle Svejkovského odhadem 2,9 miliardy korun a náklady na stavby přivaděčů budou okolo 1,5 miliardy korun. Pomoct by nádrž mohla při závlaze chmelnic a vylepšení vodního režimu v povodí Blšanky a zlepšení odtokových poměrů v povodí Rakovnického potoka a Kolešovického potoka ve Středočeském kraji. Sloužit bude pro rekreaci i rybářům, ale také jako protipovodňová ochrana.
Nádrž s objemem vody téměř osm milionů metrů krychlových bude velká 124 hektarů, výška hráze u této přehrady dosáhne 21,7 metru.
Foto: Wikipedia
Autor: ČTK