Povodí Ohře vykoupilo pozemky za 120 milionů korun pod plánovanou nádrží Kryry

Povodí Ohře má připraveno na výkup pozemků pod plánovanou nádrž Kryry na Žatecku 365 milionů korun. Vykoupené už má pozemky za 120 milionů korun. ČTK a Českému rozhlasu to řekl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. Plochu pro vodní dílo, které bude sloužit hlavně jako zdroj závlahy v jedné z nejsušších oblastí České republiky, odborníci vymezí na základě nyní schválené aktualizace zásad územního rozvoje Ústeckého kraje. Se zprovozněním nádrže se počítá v roce 2041.

3 min. čtení

Vyvlastňovat pozemky se zatím státní podnik nechystá. „Počítáme se standardními výkupy, jsou k tomu stanoveny motivační ceny. Pro příští rok na výkupy pozemků pod nádrží a hrází máme připraveno sto milionů korun,“ uvedl Svejkovský. Pod přivaděči se pozemky vykupovat nebudou, tam bude povodí s vlastníkem uzavírat smlouvy o věcných břemenech. Povodí návrhy tras probírá s dotčenými obcemi. „Zástupci obcí nám dávají i tipy, kudy by mohl přivaděč vést, pak věc řešíme s konkrétními vlastníky pozemků,“ uvedl mluvčí.

V platném krajském územním plánu byla plocha vymezena jako rezerva. Podle stavebního zákona ji lze změnit na plochu umožňující funkční využití jen na základě aktualizace. Vydání této aktualizace v pondělí schválili krajští zastupitelé.

Vodní dílo bude stát včetně nákladů na projekty, průzkumy, přeložky sítí a výkupy pozemků podle Svejkovského odhadem 2,9 miliardy korun a náklady na stavby přivaděčů budou okolo 1,5 miliardy korun. Pomoct by nádrž mohla při závlaze chmelnic a vylepšení vodního režimu v povodí Blšanky a zlepšení odtokových poměrů v povodí Rakovnického potoka a Kolešovického potoka ve Středočeském kraji. Sloužit bude pro rekreaci i rybářům, ale také jako protipovodňová ochrana.

Nádrž s objemem vody téměř osm milionů metrů krychlových bude velká 124 hektarů, výška hráze u této přehrady dosáhne 21,7 metru.

Foto: Wikipedia

Autor: ČTK

Doporučujeme