Revitalizace spočívala ve vytvoření nového otevřeného koryta, do kterého byl převeden tok, který dosud vedl potrubím. V údolní nivě bylo vybudováno šest neprůtočných tůní a dvě průtočné sedimentační tůně. Součástí stavby byla i výsadba zeleně.
"Cílem bylo vrátit zatrubněný potok zpět na povrch a vytvořit prostředí, které by si řídila příroda. Umožní to život drobných živočichů i rostlin," řekl Svejkovský.
Obnova přírodního toku potoka přišla na téměř čtyři miliony korun. Povodí Ohře na projekt získalo dotace z Evropské unie a Státního fondu životního prostředí, které pokryly naprostou většinu nákladů.
V minulosti se podle Svejkovského sváděly vodní toky do potrubí hlavně kvůli okolní výstavbě. "Nyní se tomu snažíme maximálně vyhnout. V případě potoka Rájov bylo zatrubnění zbytečné, protože v okolí zástavba není, poblíž jen vede silnice," uvedl mluvčí.
Přirozené toky potoků a řek přitom pomáhají jak v době povodní, tak i sucha. Při povodni umožňují rozlití vody do okolí, a tím zpomalení průtoku velké vody. V době sucha zase přirozené toky zadržují vodu, a umožňují tak přežití hlavně drobných živočichů.
Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK