Povodí Odry bude za 120 milionů korun opravovat přehradu Baška, začíná ji vypouštět

Státní podnik Povodí Odry bude na Frýdecko-Místecku za 120 milionů korun opravovat vodní dílo Baška. V současnosti začíná nádrž vypouštět a odloví ryby a mlže. Stavební práce začnou příští rok na jaře a měly by skončit na konci roku 2024. Nádrž by se měla znovu napouštět v roce 2025. ČTK to sdělila mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

5 min. čtení

"Účelem rekonstrukce vodního díla Baška je zhotovit opatření na vodním díle pro bezpečné převedení extrémních povodní, podle nově zavedených evropských standardů a souvisejícími stavebními úpravami zajistit bezpečný a spolehlivý provoz vodního díla v budoucím období. Vodní dílo po rekonstrukci bezpečně převede návrhovou stoletou povodňovou vlnu," uvedl generální ředitel Povodí Odry Jiří Tkáč.

Při rekonstrukci podnik například stabilizuje břeh a vybuduje objekt se strojovnou spodních výpustí. "V nejhlubším místě nádrže vznikne nový železobetonový objekt celkové délky cca 80 metrů, který nahradí stávající spodní výpust, jež bude v rámci stavby odstraněna. Maximální kapacita odpadní štoly bude 85 metrů krychlových za sekundu," uvedl technický ředitel Břetislav Tureček.

Většina nového objektu bude trvale pod vodní hladinou nebo přesypána zeminou z hráze. " Z koruny hráze povede ke strojovně ocelová lávka," uvedl Tureček.

Pod hrází bude portál odpadní štoly a vývar (zpevněná část pod spádovým stupněm), který bude napojen na současné odpadní koryto. "Vývar je navržen tak, aby jej v budoucnu bylo možné přemostit a cyklostezku připravovanou obcí Baška převést do pravé části údolí," uvedla Vlčková.

Kvůli stavbě i pro trvalý příjezd k novému sdruženému objektu podnik vybuduje 270 metrů dlouhou obslužnou komunikaci. "Může být v budoucnu využita ke zřízení cyklostezky připravované obcí," uvedla Vlčková.

Přehrada se bude vypouštět po etapách. "S plněním nádrže se počítá v roce 2025, bude však záležet na hydrologických podmínkách," uvedla Vlčková. Na komfort bydlení v obci podle ní rekonstrukce přehrady nebude mít zásadní vliv, významně tam ale v příštích dvou letech omezí letní rekreaci.

Přehrada Baška je s objemem nádrže přibližně 1,1 milionu metrů krychlových nejmenší přehradou v povodí Odry. Byla na potoce Baštici budována v letech 1958 – 1961 a uvedena do provozu v roce 1963. Účelem nádrže bylo nadlepšováním průtoku vody v řece Ostravici pokrýt případné nedostatky vody v průmyslových podnicích níže po toku. Přehrada se využívá i k rekreaci.

Povodí Odry je správcem vodních toků a vodních děl v povodí Odry, tedy na území Moravskoslezského a částečně i Olomouckého kraje. Provozuje například přehrady Šance, Kružberk nebo Slezská Harta.

Foto: Wikipedia, Petr Štefek, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme