Povodí Moravy zahájilo výstavbu protipovodňové ochrany Kunovic

Povodí Moravy (PMO) dnes zahájilo výstavbu protipovodňové ochrany Kunovic na Uherskohradišťsku. Opatření město ochrání před dvacetiletou vodou s určitým převýšením až na padesátiletou vodu, řekl ČTK investiční ředitel PMO Tomáš Bělaška. Práce za více než 320 milionů korun by měly skončit v prosinci 2021.

4 min. čtení

Protipovodňová opatření město ochrání před vodou z řeky Olšavy na úseku dlouhém 3,6 kilometru. V Kunovicích vyrostou nové betonové zídky a hráze, zároveň stavbaři navýší stávající. "Kunovice postihly v minulosti dvě velké zásadní povodně. První v roce 1997, druhá v roce 2010, což je poměrně nedávná doba. A vzhledem k rozsahu škod a velikosti zasaženého území si myslím, že vybudování těchto protipovodňových opatření ochrání město Kunovice před velkou vodou na dlouhou dobu dopředu," uvedl starosta města Pavel Vardan (ANO).

Komplexní systém by měl zabezpečit ochranu zhruba 400 domů a 1400 obyvatel na území přesahujícím 190 hektarů. Stavební práce si vyžádají dočasné omezení dopravy nebo přístupu k některým objektům. "Celá výstavba bude postupovat etapovitě po jednotlivých úsecích. Stavební firmy komunikují s obyvateli dotčených domů, aby těch komplikací bylo co nejméně," řekl starosta. Po dobudování hrází a zdí se podle něj počítá s rekonstrukcí dotčených silnic a chodníků.

Úvodní práce na levém břehu řeky se budou týkat úseku mezi koupalištěm a ulicí Olšavní. Stavbaři nejdříve připraví dočasné příjezdové komunikace a zahájí stavbu protipovodňové zdi. Na ulici Potočná dojde k navýšení stávajících zdí. O výstavbu protipovodňové ochrany se vysoutěžené stavební firmy postarají i na pravém břehu, kde dojde k navýšení stávajících zdi v ulici Na Řádku. Součástí projektu je mimo jiné i stavba nového mostu přes Olšavu náhradou za stávající nevyhovující most.

Většinu potřebných financí – 263,5 milionu korun – poskytlo na vybudování protipovodňové ochrany Kunovic formou dotace ministerstvo zemědělství. Příspěvek města činí asi 47,8 milionu korun a PMO zhruba 8,8 milionu korun.

Foto: Wikipedia, Vlastula, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme