Povodí Moravy varuje před vstupem na led, je tenký a má se oteplovat

Povodí Moravy varuje před vstupem na zamrzlé hladiny vodních nádrží, led je na nich tenký, má nanejvýš několik centimetrů. Jako bezpečná tloušťka ledu pro vstup se uvádí 12 centimetrů. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Petr Chmelař. V předchozích dnech sice mrzlo, v následujících dnech se má ale oteplovat.

1 min. čtení

„V současnosti se tloušťky ledu na vodních nádržích pohybují maximálně v řádu jednotek centimetrů, proto nedoporučujeme vůbec na led vstupovat. Některé vodní nádrže nejsou zamrzlé vůbec,“ uvedl mluvčí. Upozornil také, že ledová celina může být vlivem nestejnoměrně proudící vody a kolísáním hladiny pod ledem v některých místech zeslabena a hrozí tak i při menším zatížení prolomení ledu.

Jako bezpečná tloušťka ledu pro vstup se uvádí 12 centimetrů. „Vstup na zamrzlé plochy vodních nádrží a rybníků za účelem provozování zimních sportů je v každém případě pouze na vlastní nebezpečí,“ uvedl mluvčí.

Vodní nádrže Bojkovice, Boskovice, Fryšták, Hubenov, Karolinka, Koryčany, Landštejn, Mostiště, Nová Říše, Opatovice, Slušovice, Vír a Znojmo jsou vodárenské nádrže s vymezenými ochrannými pásmy, kde platí zákaz vstupu obecně.

Autor: ČTK

Foto: Wikipedia

Doporučujeme