Povodí Moravy: Tání a deště zlepšily průtoky, začaly se plnit nádrže

Tání a únorové deště podle Povodí Moravy zlepšily průtoky v řekách a potocích, i tak ale v nížinách zůstávají podprůměrné. Vodohospodáři zvýšených přítoků nicméně využívají a plní nádrže, aby zajistili dostatek vody pro jarní a letní měsíce. Počínaje dneškem se začíná plnit i Brněnská přehrada. V tiskové zprávě o tom informovala Jana Kučerová z útvaru vnějších vztahů státního podniku.

3 min. čtení

Jarní tání podle Kučerové letos přišlo výrazně dříve než v předchozích letech. Toky, které odvodňují horské oblasti, tak aktuálně dosahují nadprůměrných hodnot. Například Morava na svém horním toku dosahuje dvojnásobku průměrného únorového průtoku, stejně tak Bečva. Svratka v Dalečíně je na přibližně 1,5 násobku průměrného průtoku.

"V nížinách však řeky zůstávají pod průměrem a stav sucha odvrátily jen únorové dešťové srážky. Vodnosti na menších vodních tocích dosahují okolo 50 procent průměrných únorových hodnot," uvedla Kučerová. Například Velička je na 40 procentech, Rokytná na 49 procentech, Romže na 51 procentech a Olšava na 52 procentech.

Vodohospodáři od poloviny ledna zachytávají přitékající vodu v nádržích. Jen za minulý týden v nádržích zachytili 9,5 milionů metrů krychlových vody. Aktuální naplněnost vodních nádrží dosahuje 80 až 100 procent, například Vranov je na 83 procentech, Karolinka na 88 procentech, Vír na 91 procentech. Zcela naplněny jsou Nová Říše, Bystřička či Bojkovice.

Dneškem začínají vodohospodáři plnit i Brněnskou přehradu, která byla kvůli ochraně před povodněmi upuštěna na takzvanou zimní hladinu. "Postupné zvyšování hladiny potrvá v závislosti na výši přítoku přibližně měsíc a hladina za tu dobu vystoupá o čtyři metry," uvedla Kučerová. Doplnila, že další dvě vodní nádrže, které mají hladinu sníženou na zimní úroveň, jsou Jevišovice a Fryšták. Vodohospodáři je začnou napouštět přibližně o měsíc později.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme