Povodí Moravy: Průtoky v řekách klesají, málo je i sněhu

Zásoby vody ve sněhové pokrývce v povodí Moravy jsou podle vodohospodářů nízké, sněhová pokrývka nedosahuje ani poloviny průměrných hodnot. Nízké jsou kvůli nedostatku srážek i průtoky v řekách. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař. 

5 min. čtení

Snížené průtoky v řekách eviduje i brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), a to už několikátý měsíc po sobě.

Na většině vodních toků v povodí Moravy jsou podle mluvčího hladiny na podprůměrných hodnotách. Průtoky v řekách se pohybují v rozmezí od 20 do 60 procent průměrných lednových hodnot. Například profilem ve Strážnici protéká největší moravskou řekou Moravou jen 43 procent lednového normálu. "Obecně platí, že toky v podzimních a zimních měsících mají nejnižší vodnost z celého roku. Současná situace je ještě umocněna nedostatkem srážek, který zaznamenáváme prakticky od září. Ani teď v průběhu zimy to zatím nevypadá dobře, zásoby vody ve sněhu jsou nízké. Sníh je přitom velmi důležitý nejen pro doplnění vody v řekách, ale i pro doplnění zásob podzemní vody," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Lépe je na tom povodí Dyje díky zásobám vody ve sněhové pokrývce na Vysočině. I zde se však průtoky pohybují okolo 50 procent lednových průměrných hodnot. V Dyji na přítoku do vodní nádrže Vranov protéká 50 procent dlouhodobého měsíčního průtoku, stejně je na tom Jihlava v Ivančicích a Rokytná v Moravském Krumlově. Svratkou protéká ve Veverské Bítýšce 57 procent a Svitavou v Bílovicích nad Svitavou 54 procent lednového normálu.

Naopak v povodí řeky Moravy jsou nižší průtoky. Sněhová pokrývka je oproti dlouhodobému průměru v Olomouckém kraji poloviční, ve Zlínském kraji třetinová, v Jihomoravském dosahuje pouze čtvrtiny dlouhodobého průměru. Moravou v Olomouci a Kroměříži protéká 45 procent dlouhodobého měsíčního průtoku. Oskava v Uničově je na 27 procentech, Romže ve Stražisku na 21 procentech, Bečva v Dluhonicích na 30 procentech a například Dřevnice ve Zlíně na 27 procentech. Kyjovka, Jevíčka a Bystřička klesly na hranici sucha.

Nízké průtoky v řekách eviduje i brněnská pobočka ČHMÚ, a to počínaje loňským zářím, kdy dosahovaly 81 procent, až do prosince, kdy průtoky dosahovaly 68 procent obvyklého stavu. Lednové údaje zatím nejsou známy. Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky – Jihomoravský kraj, větší část Zlínského kraje a východ Kraje Vysočina.

Foto: Wikipedia, Mapového náložník, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme