Povodí Moravy opraví plavební komory ve Spytihněvi a Veselí nad Moravou

Povodí Moravy začalo opravovat plavební komoru na Baťově kanálu ve Spytihněvi na Zlínsku. Příští rok na to naváže oprava plavební komory ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku. Práce budou rozděleny do dvou let tak, aby se od začátku května do konce září mohly lodě plavit bez omezení, sdělil dnes ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Opravy budou stát 47 milionů korun.

3 min. čtení

Jako první přijdou na řadu plavební komory ve Spytihněvi a Veselí nad Moravou. Oprava komory ve Spytihněvi bude hotová do konce dubna příštího roku, 1. května začne hlavní plavební sezona. Opravu komory ve Veselí nad Moravou zahájí vodohospodáři v říjnu 2024.

„V posledních letech Povodí Moravy jako správce Baťova kanálu výrazně investuje do bezpečnosti, komfortu a plynulosti plavby na Baťově kanálu. Oprava téměř devadesát let starých plavebních komor patří aktuálně mezi nejvýznamnější projekty,“ uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Počítá se s opravou všech částí plavebních komor, výměnou vrat plavebních komor, elektroinstalací a ovládacích konstrukcí, komory získají nové úvazní prvky, signalizační i plavební značení. „Předejdeme tím možným poruchám na zařízení plavebních komor, kvůli kterým by musela být omezována či dokonce zastavována plavba. Opravené plavební komory a nová vyčkávací stání před plavebními komorami, které jsme nově postavili na většině plavebních komor, splňují všechny nároky a požadavky na bezpečný a plynulý provoz na takto vysoce navštěvované vodnícestě,“ uvedl Gargulák. Povodí Moravy na Baťově kanálu zajišťuje provoz 13 plavebních komor.

Baťův kanál, který slouží rekreační plavbě, je splavný na téměř 54 kilometrech mezi Otrokovicemi a slovenskou Skalicí. Ročně jej navštíví okolo 85.000 lidí a jejich počet po sezonách poznamenaných covidovou pandemií znovu roste. V létě začala stavba plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Hodonínsku, díky které bude možné v letní sezoně v roce 2026 poprvé doplout z přístavu ve slovenské Skalici až do Hodonína. Do roku 2030 se také počítá s tím, že na severu bude kanál splavný až do Kroměříže.

Autor: ČTK

Foto: Wikipedia

Doporučujeme