Povodí Moravy chce na jaře začít napouštět Plumlovskou přehradu

Povodí Moravy chce na jaře začít napouštět Plumlovskou přehradu, kterou kvůli čištění dna a opravě hráze vypustilo v závěru roku 2009. V létě by se tak mohli v Plumlovské přehradě opět koupat lidé.

7 min. čtení

Odborníci ale museli před plánovaným napouštěním Plumlovské přehrady vyřešit problém s čištěním vody v přítocích, které stále mají vysoký podíl fosforu a dalších živin podporujících množení sinic, aby více než stomilionová investice do čištění dna nepřišla vniveč.

"Plánujeme, že koncem dubna či začátkem května začneme plumlovskou nádrž napouštět. Neslibuji, že nádrž bude (v létě) plná vody, protože ji nelze zcela napustit za dva či tři měsíce. Když nám ale trochu pomůže příroda, tak se v ní bude dát koupat," řekl dnes novinářům generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.

Povodí Moravy na přítocích do Plumlovské přehrady instaluje speciální srážedla, která pomocí síranu železitého sníží obsah živin ve vodě přitékající do nádrže. Čistírny odpadních vod v okolních obcích nemají potřebné parametry. "Přítoky stále obsahují velké množství živin, které dobře zásobují sinice. Kdybychom nic neudělali, tak by rozvoj sinic byl dramatický a investice (do čištění dna) by se znehodnotily," řekl Světlík.

Srážedla instalovaná na přítocích podle Světlíka pomohou situaci řešit do doby, než obce v okolí Plumlovské přehrady zmodernizují čistírny odpadních vod. "Využíváme zkušenost z Brněnské přehrady, kde se srážení fosforu pomocí síranu železitého osvědčilo. Loni byla tato nádrž ve velmi dobré kondici," podotkl Světlík.

Změnit by se po napuštění měla i rybí obsádka Plumlovské přehrady. Do nádrže budou vysazeny především dravé ryby, které vodu tolik neznečišťují. "Prioritou bude koupání," uvedl Světlík.

Na napuštění Plumlovské přehrady netrpělivě čekají obce ležící na jejím břehu. Starostové míní, že významná rekreační oblast poblíž Prostějova díky tomu znovu ožije. "Odliv turistů (po vypuštění přehrady) byl znát. Doufáme, že se nyní vrátí, byť už to zřejmě nebude tak obrovský rozsah jako dříve," řekl dnes novinářům místostarosta Plumlova Martin Hyndrich, podle kterého napuštění přehrady pomůže místních živnostníkům.

Vodní nádrž v Plumlově se začala vypouštět v září 2009 a těžba sedimentů z jejího dna, která má zabránit množení sinic, byla zahájena v závěru roku 2010. Čištění dna nádrže včetně přilehlého Podhradského rybníku stálo 140 milionů korun. Rekonstrukce hráze přehrady byla se zhruba tříměsíčním zpožděním oproti původnímu plánu zahájena loni v září. Prodlevu způsobily námitky některých neúspěšných uchazečů o zakázku v hodnotě necelých 140 milionů korun. Do konce února by měla být zahájena oprava koruny hráze Plumlovské přehrady a vlnolamu.

Hráz Plumlovské přehrady z roku 1932 je první v tuzemsku, jež se dočkala tak zásadního zásahu. Díky masivní investici bude přehrada bez nutnosti dalších velkých oprav nejméně 50 let plnit protipovodňovou funkci.

 

Foto: Wikipedia, Pernak1, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme