Povodí Labe začalo čistit od nánosů umělý kanál Alba z 15. století

Státní podnik Povodí Labe letos začal čistit od nánosů vodní kanál Alba, jehož vznik sahá do 15. století. Téměř 18 kilometrů dlouhý kanál vedoucí z Častolovic na Rychnovsku do Třebechovic pod Orebem na Hradecku má kvůli nánosům bahna snížený průtok asi na čtvrtinu. Krajině v okolí kanálu by bez vyčištění kanálu hrozilo postupné vysychání. ČTK to řekla mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.

4 min. čtení

Kanál, který je kulturní památkou a patří k nejstarším vodním dílům v Česku, pro Povodí Labe obnoví chomutovská společnost RRR za 9,8 milionu korun. Odstraňování téměř 16.000 metrů krychlových nánosů bude postupné ve třech etapách. Vše by mělo být hotové v září 2024.

Počítá se i s kácením a prořezáním porostů kolem kanálu. Kácet se budou stromy v profilu koryta, kterým hrozí vyvrácení nebo by bránily pracím v korytě. Stavbaři také vyčistí mostky a propustky pod komunikacemi a zemědělskými nebo lesními přejezdy.

Odtěžení nánosů by mělo toku vrátit jeho funkci a umožnit znovuobnovení vodního ekosystému. Ve vyčištěném korytě by se například mělo dařit silně ohrožené vážce klínatce rohaté, na obnovené biotopy by se mohly vrátit mihule potoční či vranka obecná. "Počítá se také s redukcí smrku. Podporovány budou hlavně dubové a olšové porosty," uvedla Bendová.

Kanál prochází evropsky významnou lokalitou Týnišťské Poorličí a přírodní rezervací U Houkvice. Při jeho čištění tak budou stavbaři dodržovat podmínky stanovené orgány ochrany přírody.

Kanál, kterému místní lidé také říkají Vantroka, na jeho začátku v Častolovicích napájí voda z řeky Bělá. V Třebechovicích se vlévá do řeky Dědiny. Ročně jím v průměru proteče asi 11 milionů metrů krychlových vody. Naposledy vodohospodáři kanál v celé jeho délce čistili mezi lety 1983 až 1987, tedy před téměř 40 lety.

V minulosti kanál v oblasti napájel rozsáhlou síť rybníků a zásoboval vodou panské mlýny a pily, ve své době byl i hybnou silou průmyslové revoluce v Podorlicku. Dnes kanál slouží k napájení rybníků či pro závlahy.

Foto: Wikipedia, Petr1888, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme