Povodí Labe dokončilo rekonstrukci koruny hráze na přehradě Pastviny

Povodí Labe dokončilo rekonstrukci koruny hráze na přehradě Pastviny na Divoké Orlici. Po dobu prací byla hráz uzavřená, nyní byla uvedena do provozu nová a bezpečnější komunikace, která po ní vede. Rekonstrukce vyšla na 60,8 milionu korun bez DPH, zčásti ji uhradila dotace ministerstva zemědělství, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.

2 min. čtení

Stavby vyřešila problém s nevyhovujícím a nebezpečným šířkovým uspořádáním. „Původní úzké přemostění korunového přelivu bylo odstraněno a místo něho bylo vybudováno zcela nové přemostění, takže komunikace na hrázi je po celé délce stejně široká. Na obou stranách byly zřízeny širší chodníky, pohyb vozidel i osob na hojně navštěvované přehradní hrázi je tak nyní bezpečnější,“ uvedla Bendová.

Stavbaři také vybudovali nové odvodnění koruny hráze, hydroizolaci, zábradlí a osvětlení. Obnovily a doplnily se rovněž prvky pro sledování některých veličin důležitých z hlediska technicko-bezpečnostního dohledu.

Přehrada Pastviny, vybudovaná kvůli protipovodňové ochraně, se stavěla v letech 1933 až 1938. Slouží k částečné ochraně území pod hrází před povodněmi, zlepšování průtoku v níže ležícím úseku řeky, oblíbená je pro rekreaci, vodní sporty a rekreační rybaření. V roce 1933 byla uvedena do provozu vodní elektrárna, která pracuje ve špičkách.

Autor: ČTK

Foto: Wikipedia

Doporučujeme