Povodí Labe dokončilo první etapu čištění historického vodního kanálu Alba

Státní podnik Povodí Labe dokončil první etapu odstraňování nánosů z památkově chráněného umělého vodního kanálu Alba na Rychnovsku. K čištění kanálu, jehož vznik sahá do 15. století, se stavbaři vrátí letos na podzim, závěrečnou třetí etapu čištění začnou na podzim 2023. Vše by mělo být hotové v roce 2024. 

3 min. čtení

ČTK to řekla mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.

Téměř 18 kilometrů dlouhý kanál vedoucí z Častolovic na Rychnovsku do Třebechovic pod Orebem na Hradecku má kvůli nánosům bahna snížený průtok asi na čtvrtinu. Krajině v okolí kanálu by bez vyčištění kanálu hrozilo postupné vysychání. Naposledy vodohospodáři kanál, který patří k nejstarším vodním dílům v Česku, čistili téměř před 40 lety.

Zatím stavbaři z chomutovské firmy RRR kanál vyčistili od jeho začátku v Častolovicích, kde kanál napájí voda z řeky Bělá, po jeho křížení s Olešnickým potokem v Česticích. Pracovali v době vegetačního klidu od poloviny ledna do dubna. Vytěžené bahno uložili na pole.

"Druhá etapa těžení sedimentů začne po 1. listopadu v úseku mezi Olešnickým potokem a Hromkovými mokřady a dále bude pokračovat přes Týniště nad Orlicí,"
uvedla Bendová. Poslední třetí etapa začne na podzim 2023 a zahrne zbývajících sedm kilometrů toku do Třebechovic pod Orebem.

Při čištění kanálu dělníci také kácí stromy v profilu koryta, kterým hrozí vyvrácení nebo by bránily pracím v korytě. Stavbaři také upraví břehy a vyčistí mostky a propustky pod komunikacemi a zemědělskými nebo lesními přejezdy. Celé dílo přijde na 9,8 milionu korun.

Kanálem, kterému místní lidé také říkají Vantroka, ročně v průměru proteče asi 11 milionů metrů krychlových vody. V minulosti kanál napájel rozsáhlou síť rybníků a zásoboval vodou panské mlýny a pily, ve své době byl i hybnou silou průmyslové revoluce v Podorlicku. Dnes kanál slouží k napájení rybníků či pro závlahy.

Foto: Wikipedia, MartinVeselka, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme