Povodí Labe chystá vyčištění umělého kanálu Alba z 15. století

Státní podnik Povodí Labe chystá vyčištění nánosů z vodního kanálu Alba, jehož vznik sahá do 15. století. Téměř 18 kilometrů dlouhý kanál vedoucí z Častolovic do Třebechovic pod Orebem má kvůli nánosům bahna snížený průtok. Krajině v okolí kanálu, který je kulturní památkou a patří k nejstarším vodním dílům v Česku, tak hrozí vysychání. 

4 min. čtení

Náklady na vyčištění kanálu vodohospodáři odhadují na 13 milionů korun. ČTK to řekla mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.

Kanál, kterému místní lidé také říkají Vantroka, je na svém začátku v Častolovicích napájen vodou z řeky Bělá. V Třebechovicích se vlévá do řeky Dědiny. Ročně jím v průměru proteče asi 11 milionů metrů krychlových vody. V minulosti kanál v oblasti napájel rozsáhlou síť rybníků a zásoboval vodou panské mlýny a pily, ve své době byl i hybnou silou průmyslové revoluce v Podorlicku. Dnes kanál slouží k napájení rybníků či pro závlahy.

"Minimální sklon koryta, masivní opad listí a každoroční sedimentace způsobují, že koryto je postupně zanášeno a přestává být funkční. Biotop (kolem kanálu) je ohrožen vysycháním a postupně se mění od biotopu vodního na biotop suchozemský," uvedla Bendová. Odtěžení nánosů by mělo toku vrátit jeho funkci a umožnit znovuobnovení vodního ekosystému. Naposledy se kanál podle Bendové čistil před více než 30 lety.

Kanál prochází přírodní památkou Týnišťské Poorličí a při jeho čištění bude Povodí Labe podle Bendové dodržovat podmínky stanovené orgány ochrany přírody. Počítá se i s kácením a prořezáním porostů kolem kanálů. Kácet se budou stromy v profilu koryta, kterým hrozí vývrat nebo by bránily pracím v korytě. "Zatím byl určen předběžný rozsah kácení pro vypracování projektové dokumentace, který bude po dohodě s dotčeným orgánem ochrany přírody upřesněn těsně před zahájením prací," uvedla Bendová.

Náklady na vyčištění kanálu bude Povodí Labe hradit z vlastního rozpočtu. Kdy se s odstraněním nánosů z kanálu začne, zatím nebylo podle Bendové určeno.

Foto: Wikipedia, JirkaSv, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme