Povodí chystá čištění nádrže Trnávka na Pelhřimovsku za 41 milionů korun

Povodí Vltavy se chystá vyčistit části vodní nádrže Trnávka na Pelhřimovsku. Odstraňování sedimentů by mělo trvat od letošního září do března 2020. Jde o akci s odhadovanými náklady 41 milionů korun, sdělil ČTK mluvčí povodí Hugo Roldán. 

3 min. čtení

Na dlouho připravované celkové odbahnění přehrady Sedlice na řece Želivce, která stejně jako Trnávka chrání před zanášením vodárenskou nádrž Švihov, zatím povodí nemá peníze.

"Jde o velmi nákladnou akci v řádu stovek milionů korun,"
uvedl Roldán k vyčištění Sedlice. Tato přehrada má rozlohu 38 hektarů. Povodí tam už udělalo těžební pokus, aby mohlo vybrat vhodnou technologii. Na kompletní odtěžení nánosů ale podle mluvčího povodí peníze nemá a vhodný dotační titul není vypsán, proto zatím není ani stanoven termín těchto prací.

Nádrž Trnávka leží na řece Trnavě mezi Červenou Řečicí a obcí Želiv, podle tamních samospráv je potřebi ji vyčistit. "Na nás to víceméně mít dopad nebude," řekl ČTK místostarosta Červené Řečice Dušan Obranec k akci s plánovaným zahájením v září. Uvedl, že vytěžený sediment se bude ukládat na soukromá pole. Nepředpokládá ani velký dopad na letní koupací sezonu; město má u přehrady městskou pláž. Odstraňování sedimentů by se mělo týkat přítokové části a míst u veřejného koupaliště. Přehrada zabírá 98 hektarů.

Na Vysočině letos povodí Vltavy chystá například i opravy technologií a konstrukcí u žďárské nádrže Pilská a blízkého vodního díla Staviště v celkové hodnotě asi deset milionů korun.

Foto: Wikipedia, Dezidor, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme