Potok Botič se v Praze-Záběhlicích dočká obnovy břehu a koryta

Potok Botič se v pražských Záběhlicích dočká obnovy. Upraven bude levý břeh i koryto potoka. Magistrát nyní vypíše veřejnou zakázku, ve které najde firmu, která práce provede. Náklady jsou předběžně odhadnuty na 17,62 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Práce by měly být dokončeny nejpozději do června 2022.

2 min. čtení

"Stávající koryto potoka je v řešeném úseku hluboké a prakticky nepřístupné. Především pravý břeh je pak vystavovaný působení vody a dochází k jeho erozi," píše se v dokumentu.

Podle magistrátního plánu má být levý břeh odtěžen a vymodelován do pozvolnějších sklonů. Dále projekt řeší opevnění břehů tzv. kamennou rovnaninou. Po dokončení prací bude koryto Botiče lépe přístupné a více propojeno s okolní veřejnou zelení. Zároveň bude stabilnější.

Botič je s délkou 34,5 kilometru jedním z nejdelších pražských potoků. Pramení jižně od Prahy a na Výtoni se vlévá do Vltavy. Kolem toku se nacházejí přírodní parky Botič-Milíčov a Hostivař-Záběhlice, jehož součástí je přírodní památka Meandry Botiče. Velká část území spadá pod lokalitu zvanou Trojmezí, kde měla v minulosti vzniknout zástavba, proti které protestovali místní obyvatelé.

Foto: Wikipedia, Jiří Sedláček, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme