Poslanci stvrdili zvýšení dolní sazby DPH na 14 %. Zákon míří k prezidentovi

Šest dnů jednání o klíčových reformách je u konce. Samotné hlasování o balíku vládních reforem trvalo půl hodiny a skončilo ještě před nedělní půlnocí. Součástí je i plán na zvýšení dolní sazby DPH z 10 na 14 procent. Novela rovněž sjednocuje od roku 2013 obě sazby DPH na 17,5 procenta.

3 min. čtení

Sněmovna převahou hlasů poslanců vládní koalice přehlasovala Senát a potvrdila zvýšení dolní sazby DPH od příštího roku na 14 procent ze současných deseti procent. Zdraží například potraviny.

Zákon ještě musí podepsat prezident republiky. Takto získané peníze mají posílit důchodový účet. Projednávání návrhu prodlužovalo obstrukční jednání opoziční sociální demokracie, která se změnami nesouhlasí.

Novela rovněž sjednocuje od roku 2013 obě sazby DPH na 17,5 procenta, základní sazba DPH je nyní dvacetiprocentní.

Levice, která má v Senátu většinu, se zvýšením daně nesouhlasí, a proto novelu zákona poslancům vrátila. Tvrdí, že zdražení potravin povede například k nákupům levnějšího zboží nebo k častějším nákupům v zahraničí.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) má zvýšení DPH pomoci k zajištění dlouhodobé finanční stability důchodového systému.

Kalousek zákonodárce ve sněmovně i v Senátu ujišťoval, že zhruba 22 miliard korun, které má zvýšení daně vynést, půjde výlučně na krytí schodku na důchodovém účtu. Případné přebytky skončí na zvláštním účtu finančních aktiv.

Změnu v sazbách kritizuje nejen opozice. Například představitelé družstevních prodejen se obávají, že zvýšení daně přinese zánik stovkám jejich obchodů, které budou muset kvůli vyšší dani zdražit. Proti zdražení knih v důsledku zvýšení sazby daně zase protestovalo v červnu několik stovek lidí.
 


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme