Poškozené koryto Ondřejovického potoka prochází opravou

Koryto Ondřejovického potoka u Zlatých Hor na Jesenicku, které před třemi lety poškodila přívalová povodeň, prochází v těchto dnech rozsáhlou opravou. Rekonstrukce má především ochránit do budoucna obyvatele místní části Ondřejovic před možnými povodněmi.

3 min. čtení

Stavba se dotýká téměř dvoukilometrového úseku, Lesy ČR za rekonstrukci zaplatí téměř 14 milionů korun bez DPH, informovala ČTK mluvčí společnosti Eva Jouklová. Práce by měly skončit ve druhé polovině příštího roku.

Opravy a rekonstrukce potočního koryta poškozeného v květnu 2014 přívalovou povodní začaly ve spodní části obce Ondřejovice. Postupně se bude pracovat na více místech současně. Stavba částečně omezí dopravu po silnici, která vede kolem potoka. Komunikace ale podle zástupců společnosti zůstane průjezdná. "Obyvatele obce prosíme o trpělivost. Budujeme pro ně větší protipovodňovou ochranu," uvedl Jiří Solnický, správce toků z Lesů ČR.

V poškozeném korytě potoka odborníci postupně opraví nebo vybourají staré kamenné zdi a dlažby. Nahradí je nové s betonovým jádrem a kamenným obkladem. Soustava betonových a kamenných příčných prahů a výškových stupňů stabilizuje proti erozi dno koryta. "V nejvyšší části toku, kde byla eroze největší a koryto se tam podobá hluboké strži, budou postaveny čtyři konsolidační přehrážky," dodal Solnický.

Bleskové záplavy postihly zdejší oblast na konci května roku 2014. Starosta Zlatých Hor Milan Rác tehdy uvedl, že situace byla nejhorší právě v místní části Ondřejovice, kde voda strhla přes deset mostků a poškodila cesty. Přívalový déšť však postihl tehdy i další obce na Jesenicku, škody šly tehdy do desítek milionů korun.

Foto: Wikipedia, Ladin, licence
 


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme