Policie odložila případ úniku kejdy do říčky Blaty na Olomoucku

Za loňskou ekologickou havárii, kdy do řeky Blaty unikla ze zemědělského družstva v Seničce na Olomoucku z poškozené jímky kejda, nebude nikdo stíhán.

4 min. čtení

Policie případ odložila, řekla dnes ČTK olomoucká policejní mluvčí Marie Štrbáková. Směs hnojiva, výkalů a zbytků krmiv zabila ryby a vodní živočichy ve zhruba dvacetikilometrovém úseku toku. Případem se stále zabývá Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Olomouci. Život v řece se už pomalu obnovuje.

"Prověření úniku kejdy bylo ukončeno odložením, neboť se neprokázalo podezření ze spáchání přestupkového nebo jiného protiprávního jednání. Soudní znalec ve své zprávě uvedl, že šlo o technickou závadu," uvedla policejní mluvčí.

Zhruba 400 metrů krychlových zkvašených zvířecích výkalů uniklo do řeky loni v červenci. Závadná látka postupovala řekou a znečistila tok od místa havárie až po ústí do řeky Moravy. Případem se stále zabývá ČIŽP, ředitel olomouckého inspektorátu Radek Pallós už dříve ČTK řekl, že jeden posudek dodalo zemědělské družstvo, inspekce si ale nechala vypracovat další. Podle Olomouckého deníku z něj vyplývá, že jímka, ze které kejda unikla, byla za dobou životnosti a nesprávně ukotvena. Případ inspektoři zatím neuzavřeli, Pallós už dříve uvedl, že inspekce může případnému viníkovi udělit pokutu až v řádu milionů korun.

Odborníci únik kejdy označili za největší ekologickou havárii v regionu za poslední dobu. Směs za sebou zanechala zhruba dvacetikilometrový mrtvý úsek v řece. Olomoučtí rybáři z ní během prvních dnů vytáhli na 700 kilogramů mrtvých ryb, další škody způsobila naředěná směs i na Přerovsku. Vodohospodáři se situaci snažili řešit zvyšováním průtoků a čerpáním jezových zdrží, v prvních dnech také nepřetržitě pracovaly na řece sací vozy a odborníci napouštěli do kontaminované řeky čistou vodou. Nasadili tam také mikroorganismy, které pomáhaly vodu vyčistit.

Podle vodohospodářů i rybářů se do řeky život pomalu vrací, už v srpnu se v toku znovu objevili hrouzci a mřenky. Podle biologa a vedoucího odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petra Loyky ale úplná obnova ekosystému do stavu před havárií potrvá několik let.

 

Foto: Wikipedia, Lynn Betts, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme