Policie nenašla pachatele znečištění přítoku nádrže Klíčava

Policie nenašla pachatele, který loni vyhodil do potoka Karlův Luh několik pytlů s nebezpečnými pesticidy a případ odložila. ČTK to včera řekl zástupce vedoucího rakovnické policie Ivan Horák. Neznámý pachatel znečistil přítok vodárenské nádrže Klíčava a ohrozil tento zdroj pitné vody, za což mu hrozilo až tři roky vězení.

3 min. čtení

Náklady na odstranění následků havárie přesáhly 276.000 korun, sdělila ČTK mluvčí rakovnické radnice Alida Štulajterová.

Informaci o nálezu nebezpečných chemikálií obdržely úřady koncem loňského září. Hasiči na místě instalovali norné stěny, zadržené látky odklízela specializovaná firma. Část chemikálií ale unikla dál po proudu. Expertizy prokázaly, že v pytlích byl syntetický herbicid atrazin, jehož používání je v Evropské unii už zakázáno. Kromě pytlů s pesticidy hasiči na místě našli i sudy s ložiskovou vazelínou.

Likvidaci následků havárie zaplatil Rakovník, který podle Štulajterové požádal Středočeský kraj, aby náklady městu proplatil z havarijního fondu. Radní však proplacení peněz na konci července neschválili, potvrdila ČTK mluvčí hejtmanství Nicole Mertinová. "Domníváme se, že se jedná o závažnou záležitost, kdy má obec s rozšířenou působností hradit ze svého rozpočtu likvidaci havárie, na které má finanční prostředky v rozpočtu kraj," řekl místostarosta Jan Švácha. Město o tom chce informovat krajské zastupitele a ministerstvo životního prostředí.

Havárii na přítoku vodní nádrže Klíčavy vyhodnotilo podle města Povodí Vltavy jako nejzávažnější havárii na vodních tocích ve své správě za loňský rok. "Pesticidy se v žádném případě nedostaly do vodovodní sítě," ujistila mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová.

Vodní nádrž Klíčava zásobuje vodou kolem 20.000 lidí. Vodu z toho zdroje odebírají například obce Lány, Nové Strašecí, Stochov, Běleč, Tuchlovice, Bratronice, Sýkořice, Mšec nebo Braškov.

 

Zdroj: Wikipedia, ŠJů, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme