Podnik Povodí Odry dokončil modernizaci Žermanického přivaděče

Státní podnik Povodí Odry dokončil na Frýdecko-Místecku modernizaci Žermanického přivaděče. Umělé koryto, které je významnou protipovodňovou ochranou Frýdku-Místku, tak už může během zvýšených průtoků odlehčit řece Morávce. Druhá etapa, během níž stavbaři rekonstruovali téměř 1,8 kilometru dlouhý úsek přivaděče, stála téměř 164 milionů korun. ČTK to sdělila mluvčí podniku Šárka Vlčková. Náklady na druhou etapu uhradila dotace od ministerstva zemědělství.

4 min. čtení

Přivaděč tvoří umělé koryto lichoběžníkového tvaru, které bylo vybudováno v 50. letech minulého století. Převádí vodu z řeky Morávky od jezu ve Vyšních Lhotách do řeky Lučiny, která je přítokem údolní nádrže Žermanice. Přivaděč má kromě gravitačního převodu vody také protipovodňovou funkci. Technický stav přivaděče, který je celkem dlouhý přes 7,5 kilometru, se postupem let zhoršoval.

V roce 2019 už podnik opravil první část dlouhou téměř 1,9 kilometru. Druhá část přivaděče vede částečně nad okolním terénem, koryto tam tedy tvoří zároveň říční hráze. Jeho betonové opevnění už bylo za hranicí životnosti.

„Mohu konstatovat, že se podařilo modernizovat významné vodní dílo, které má důležitou funkci v rámci celé vodohospodářské soustavy. Významným způsobem chrání město Frýdek-Místek před povodní a současně je možné převádět, bez velkých vodních ztrát, kvalitní vodu podle potřeby z vodního díla Morávka do přehrady Žermanice,“ uvedl generální ředitel Povodí Odry Jiří Tkáč.

Během modernizace převaděče vodohospodáři využili suchého koryta a za zhruba 25 milionů korun opravili na jeho trase dva spádové stupně, které byly také za dobou životnost.

„Díky modernizaci bude možné zvýšit množství převáděné vody z 15 na 50 metrů krychlových za sekundu, což zmenší povodňový průtok z 565 na 510 metrů krychlových za sekundu. Snižuje se tak riziko ohrožení 4077 obyvatel a 425 stavebních objektů Frýdku-Místku,“ uvedl technický ředitel Povodí Odry Břetislav Tureček. Doplnil, že převod chladnější vody z horských oblastí Beskyd významně přispívá také ke zlepšení kvality vody v níže položené nádrži Žermanice.

Povodí Odry je správcem vodních toků a vodních děl v povodí Odry, tedy na území Moravskoslezského a částečně i Olomouckého kraje. Provozuje například přehrady Šance, Kružberk nebo Slezská Harta.

Autor: ČTK

Foto: Wikipedia

Doporučujeme