Podnik Povodí Odry chystá letos investice zhruba za 900 milionů korun

Státní podnik Povodí Odry chystá v letošním roce investice zhruba za 900 milionů korun. Současně plánuje opravy téměř za 146 milionů korun. Vodohospodáři například dokončí rekonstrukci přehrady Morávka v Beskydech. ČTK to řekla mluvčí podniku Šárka Vlčková.

4 min. čtení

Povodí Odry je správcem vodních toků a vodních děl v povodí Odry, tedy na území Moravskoslezského a částečně i Olomouckého kraje. Provozuje například přehrady Šance, Kružberk nebo Slezskou Hartu.

„Rok 2023 bude finančně velice náročný. Máme naplánovány velké stavební akce jednak v oblasti protipovodňových opatření, ale také v rámci oprav drobných vodních toků. Současně budeme pokračovat v dlouhodobější snaze o postupné zajištění migrační průchodnosti vodních toků,“ uvedl generální ředitel Povodí Odry Jiří Tkáč.

Největší investiční akcí jsou ochranné říční hráze podél Odry v Bohumíně-Pudlově na Karvinsku. Jejich budování začalo koncem loňského roku a dokončení podnik předpokládá v roce 2025. Investice přijde na 400 milionů korun.

„Dále letos dokončíme rozsáhlou rekonstrukci vodního díla Morávka, které pak převede bezpečně až desetitisíciletou povodňovou vlnu, a neposledně ukončíme protipovodňová opatření pro Český Těšín, lokalitu Kamenec,“ uvedl Tkáč. Podnik začne pracovat na zprůchodnění spádových stupňů na řece Odře mezi Jistebníkem a části Staré Vsi nad Ondřejnicí Košatkou, které přijde zhruba na 41 milionů korun, a na zprůchodnění jezu Dětmarovice na řece Olši za 21 milionů korun.

Z vlastních zdrojů dá podnik na investice 318 milionů korun, přibližně 556 milionů dostane jako dotace od státu a zhruba 24 milionů korun přispěje na odstraňování důlních škod firma OKD. Opravy bude Povodí Odry financovat hlavně z vlastních zdrojů.

„V rámci odstraňování důlních škod zahájíme rekonstrukci jezu Ráj na řece Olši. Jedná se o stavbu za 95 milionů korun, která bude dokončena v roce 2024. Současně využijeme letošní rekonstrukce Žermanického přivaděče, druhé etapy a v tomto úseku provedeme opravu dvou spádových stupňů za cca 25 milionů korun,“ uvedl technický ředitel Břetislav Tureček.

Podnik zároveň dokončí rekonstrukci a opravy na vodním toku Gručovka ve Fulneku-Lukavci přibližně za 33 milionů korun. „Také nás čeká pokračování v odstraňování rozsáhlých povodňových škod z roku 2021 na bystřině Bělé v Bělé pod Pradědem, kdy úplné dokončení plánujeme na rok 2024,“ uvedl Tureček. Podnik také zahájí například rekonstrukci jezu Brantice na řece Opavě s předpokládanými náklady 180 milionů korun.

Autor: ČTK

Doporučujeme