Podívejte se na videa o unikátní přečerpávací nádrži americké vodní elektrárny Taum Sauk

Taum Sauk je přečerpávací elektrárna v horské oblasti St. Francois regionu Ozarks ve středoamerickém státě Missouri. Tato technická stavba má díky unikátnímu tvaru hory romantický srdcovitý tvar. V roce 2005 se jedna strana hráze protrhla a nádrž se musela složitě renovovat, nyní již opět slouží jako výkonný zdroj elektrické energie.

4 min. čtení

Přečerpávací vodní elektrárna byla postavena tak, aby pomohla uspokojit energeticky náročné špičky během dne. Elektrické generátory běží přes den naplno díky vodě proudící z horní nádrže do spodní na Black River. Přebytek elektřiny v rozvodové síti se pak využíje v noci na přečerpání vody zpět na vrcholu hory. I přes to, že je spotřeba energie na přečerpání vody zpět do horního rezervoáru větší než produkce při denním provozu, je její provoz stále ekonomicky výhodný. Voda se totiž, jak již bylo řečeno, přečerpává v nočních hodinách, kdy elektárna běží v nízkonákladovém nočním režimu.

Horní nádrž pojme asi 5,7 milionu m3 vody, kterou zadržuje téměř 30 m vysoká betonová zeď. To z této přehradní nádrže dělá největší svého druhu v celé Severní Americe. Na 240 m pod horní nádrží se nachází vodní elektrárna s výkonem nad 440 megawatt.

Při stavbě se projektanti snažili držet tvaru hory Proffit, na které leží, aby dosáhli co nejlepší kapacity a stability přečerpávací nádrže. Podařilo se jim tak vyprojektovat nádrž v téměř dokonalém tvaru srdce. Tím tato stavba získala velkou popularitu a dostala se do různých světových médií. 


Podívejte se na fotografie této unikátní vodárenské stavby:

 


 

V prosinci 2005 se však dostala přečerpávací vodní elektrárnaTam Sauk do předních světových médií znovu. Mohutná hráz zadržující velký objem vody se protrhla a na 3,8 Gl vody ve dvanácti minutách vyteklo z nádrže do okolní přírody. Nikdo nebyl při této katastrofě zabit, zraněno bylo několik dospělých a tři děti, kteří bydleli v blízkosti nádrže.  Již v  roce 2010 byla ale elektrárna opět uvedena do provozu.

Video o protržení nádrže a její následné renovaci můžete vidět zde:


Zdroj: Květa
Felklová

Zdroj: Květa Felklová

Doporučujeme