Po 23 letech propadu letos poprvé stagnuje v Plzni spotřeba vody

Po 23 letech trvalého propadu stagnuje letos v Plzni, čtvrtém největším městě Česku, spotřeba pitné vody. Za poslední řadu let přitom klesala spotřeba lidí o dvě až tři procenta ročně, loni meziročně už jen o tři desetiny procenta.

5 min. čtení

Zatímco domácnosti ještě v roce 1989 odebíraly kolem 200 litrů na osobu a den, poslední tři roky je to méně než polovina. ČTK to řekl provozní ředitel Vodárny Plzeň Jan Kretek.

"Letošní stagnace je zřejmě dána tím, že se lidé dostali na hygienické minimum nebo na hranici rozumného využívání vody," uvedl. Zatímco v roce 2012 vzrostla cena vody meziročně o 18 procent, letos se zvýšila "jen" o pět procent. Vodné stojí od ledna 47,82 Kč za metr krychlový a stočné 28,61 Kč bez DPH, což koresponduje s republikovým průměrem. Podle náměstka primátora Petra Runda chce Plzeň příští rok udržet ceny vodného a stočného. Zvýší je maximálně o inflaci, tedy o jedno až tři procenta.

Spotřeba vody vytrvale klesá od roku 1990, kdy se cena vody výrazně zvýšila promítnutím skutečných nákladů na její výrobu a distribuci. "Tehdy jsme vyráběli v úpravně vody přes 25 milionů metrů krychlových ročně, nyní jsme na necelých 13 milionech m3. A to ještě došlo k rozvoji dodávek do mimoplzeňských lokalit," uvedl. Například města a obce na severu Plzeňska, do nichž firma vodu dodává, mají, zejména díky masivní bytové výstavbě, výraznější roli, než před 15 lety.

Průměrná spotřeba plzeňských domácností, pod 100 litry na osobu a rok, je přibližně shodná s celou ČR. "Protože cena vody už je významnou položkou, tak si každý rozmyslí, jak s ní nakládat. Už není o tom, že se chladil sud piva ve sprše," uvedl Kretek. Všeobecně se považuje spotřeba 90 až 100 litrů za hygienickém minimum. Bohaté země, jako například Německo, mají dlouhodobou spotřebu 130 až 150 litrů.

Plzeň má výhodu v tom, že stále asi 40 procent vyrobené vody odebírají firmy a občanská vybavenost. "Je tu spousta obchodů, kultury. Mezi top 20 odběrateli už jsou velké obchodní domy typu Teska a Globusu. Dříve to byly výrobní závody jako Prazdroj a mlékárna," uvedl.

První v odběru se zhruba 900.000 metry krychlovými vody ročně je Plzeňská teplárenská. Následují se zhruba třetinovou spotřebou fakultní nemocnice, bytové družstvo Škodovák, město Plzeň, Vězeňská služba, Masokombinát Plzeň, bytové družstvo Plzeň-sever, Plzeňská energetika a univerzita. Dříve největší klient, Plzeňský Prazdroj, bral před sedmi lety téměř dva miliony metrů krychlových a nyní jen 40.000 metrů krychlových. Využívá své vrty a bere vodu ze sousední teplárny.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme