Po 20 letech poklesu se v Plzni mírně zvýšila spotřeba pitné vody

Po téměř 20 letech poklesu se loni v Plzni mírně zvýšila spotřeba pitné vody. Vodárna zásobující Plzeň a nejbližší okolí vyrobila meziročně o tři procenta vody více, celkem přes 14 milionů metrů krychlových. Hlavním důvodem bylo enormně suché léto, řekl ČTK provozní ředitel Vodárny Plzeň Jan Kretek. Kvůli dlouhodobým úsporám podniků i domácností ale neočekává pokračování trendu v příštích letech.

4 min. čtení

"Je to změna, protože vždy spotřeba meziročně nejméně o jedno dvě procenta klesala. Určitě pomohlo teplé léto, kdy byla spotřeba vyšší, a to vody ke konzumaci i ke koupání," řekl. Průměrná denní spotřeba Plzeňana se stále pohybuje kolem 95 litrů na osobu, což je srovnatelné s republikovým průměrem. Před rokem 1989 však odebíraly domácnosti 200 litrů na osobu. Bohaté země, jako Německo, mají dlouhodobě spotřebu 130 až 150 litrů.

Domácnosti v Plzni nyní spotřebovávají 62 až 65 procent vyrobené pitné vody. Ani velké podniky loni spotřebu výrazně nesnížily. Největším odběratelem pitné vody je Plzeňská teplárenská, další významní zákazníci jsou například Fakultní nemocnice, bytová družstva, město Plzeň, Vězeňská služba, plavecký klub, Masokombinát Plzeň, Plzeňská energetika, univerzita či obchodní domy Tesco a Globus.

V září dokončila Plzeň rozsáhlou rekonstrukci a modernizaci úpravny vody za více než miliardu korun.
Zajistí občanům kvalitní pitnou vodu zbavenou pesticidů a léčiv. Maximální výkon zařízení je 1000 litrů za sekundu, což bez problémů umožní výrazný rozvoj města. "Průměrný výkon se nyní pohybuje mezi 400 až 450 litry za vteřinu, na němž se drží Plzeň dlouhodobě," uvedl Kretek.

Zkušební provoz nové úpravny odstartoval loni v září. "Výroba vody je dnes maximálně zabezpečená, výsledky dosavadního zkušebního provozu ukazují, že záchyt pesticidních látek, které jsme chtěli hlavně řešit, je opravdu špičkový. Jsou zachycované s účinností 99 procent," řekl Kretek. Kolaudace úpravny je plánována na konec března.

Plzeň má podle něj jednu z nejmodernějších úpraven v Česku. "Pitnou vodu máme také výborně zabezpečenou proti přicházejícímu znečištění. Jsme schopni odstranit vysoký zákal po bouřce, pesticidy či mangan. Ze zdroje, který máme, tedy řeky Úhlavy, děláme to nejlepší, co jde," dodal.

Foto: "Boy with glass of water, 2000 (4493850909)" by Seattle Municipal Archives from Seattle, WA – Boy with glass of water, 2000. Licensed under CC BY 2.0 via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme