Plzeňský obvod Doubravka rozšíří rekreační území Lobezská jezírka u Úslavy

Dvě nové tůně, molo, pláž, dřevěná lávka nad hladinou či zpevněná plocha pro míčové hry rozšíří rekreační areál Lobezských jezírek u řeky Úslavy v plzeňském obvodu Doubravka. Obvod spolu s městem vykoupil pozemky a má krajinářskou studii pro území téměř 18.000 metrů čtverečních. Vedení obvodu chce letos získat stavební povolení a příští rok zažádat o dotaci. 

4 min. čtení

Náklady na potřebné úpravy jsou odhadovány na 20,5 milionu korun, řekl ČTK starosta Doubravky Tomáš Soukup (ANO).

"Z místa, které bylo tak zarostlé, že jím ani nešlo projít, chceme vytvořit další prostor pro relaxaci a zábavu. Návrh počítá se vznikem dvou tůní, výsadbou rostlin a instalací herních prvků například v podobě mola, přívozu, labyrintu nebo piknikové sestavy,"
uvedl. Plány chce obvod představit veřejnosti 20. května na koncertu v Lobezském parku.

Prostor ohraničený z jedné strany už vybudovanými jezírky a z druhé strany Lobezským parkem je zarostlý nálety, částečně vykácenými kvůli vrtům pro potřeby studie. "Území je z velké části kvalifikováno jako aktivní zátopové a Úslava je v tomto úseku velmi rychlá, proto jsou možnosti toho, co by zde mohlo vzniknout, velmi omezené,“ poznamenal místostarosta obvodu Zdeněk Mádr (ODS). Studie podle něj nabízí kompromis, který nebrání průtoku vody v případě povodně, zároveň je šetrný k životnímu prostředí a také dostatečně atraktivní pro návštěvníky

Větší z navrhovaných tůní by měla pojmout 1417 metrů krychlových vody a bude mít obvod 236 metrů. Vznikne na ní samoobslužný přívoz. Menší tůň bude mít zhruba poloviční obvod a objem vody asi 110 metrů krychlových, takže bude také výrazně mělčí. Studie počítá se založením dřevinných a bylinných porostů vhodných pro nivu řeky. Vzniknou cesty k novým tůním, přibudou herní prvky, naučné tabule, pozorovatelna pro sledování fauny a flóry, labyrint mezi vegetací nebo vyhlídka s výhledem do údolní nivy.

První část obnovy dříve nevyužívaného území dokončil obvod asi před sedmi lety. Vzniklo oblíbené rekreační území s tůněmi, z nichž jedna je koupací, je tam vodní hřiště, maják, cvičební nářadí pro dospělé a dětské hřiště. Před čtyřmi lety město obnovilo Lobezský park z 30. let minulého století, nyní se pracuje na dlouhodobém zajištění stability skalní stěny v parku.

Foto: Wikipedia, avu-edm, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme