Plzeňský kraj chce zlepšit kvalitu vody v přehradě Hracholusky

Plzeňský kraj chce zlepšit kvalitu vody v přehradě Hracholusky, kterou vždy velmi brzy o prázdninách znečišťují sinice a je tam omezeno koupání. Povodí Vltavy dokončí v březnu podrobný roční monitoring povrchových vod a analýzu, z jakých přítoků Mže se do největšího rekreačního vodního díla v kraji dostávají nežádoucí fosfor a dusík.

4 min. čtení

Kraj také v listopadu zadal detailní studii, z níž vyjde, jaká opatření je nutné provést, řekla včera ČTK krajská radní pro životní prostředí Radka Trylčová (ODS).

"Chceme zlepšit potenciál Hracholusek, které by se měly znovu stát významným rekreačním místem i pro obyvatele jiných krajů i pro cizince,"
uvedla. Přehrada také slouží k zadržování vody, tedy jako ochrana před povodněmi, a vodu využívají podniky.

"Studii zpracuje sdružení firem VRV a DHI. Měla by jasně označit původce znečištění,"
uvedla Trylčová. Studie zahrne 73 obcí v Plzeňském kraji a 13 v Karlovarském kraji. Někteří starostové a zástupci mikroregionu byli na včerejší prezentaci. Obce by podle studie mohly koncem příštího roku začít připravovat projekty na úpravy kanalizací, na něž by mohly získat podporu z EU i kraje. "I v novém plánovacím období EU bude čištění odpadních vod jednou z priorit ČR a dá se předpokládat, že by mělo být dále podporováno dotacemi," řekl Jan Cihlář z VRV.

"Základním faktorem, který ovlivňuje kvalitu vody, jsou sinicové vodní květy, jejichž dominantním zdrojem je odpadní voda z měst a obcí,"
uvedl hydrobiolog Povodí Vltava Jindřich Duras. Při stále častějších přívalových deštích se voda z přehlcené kanalizace dostává do potoků, řek a rybníků a z nich pak do přehrady. "Bude to (vyčištění přehrady) běh na dlouhou trať, desítky let jsme ji ničili," řekl Duras.

Povodí i kraj by měly znát výsledky studie v polovině příštího roku a na jeho konci budou definované příčiny a opatření. Podle Durase by se měl obsah fosforu snížit na polovinu současné hodnoty. K tomu je potřeba velmi podrobná studie a co nejpřesnější model, aby se jedna obec nemohla vymlouvat na druhou a bylo jasné, kdo je původcem znečištění.

Kraj zaplatí státnímu podniku za monitoring kritických míst zhruba půl milionu korun, studie bude stát dva miliony Kč.

Hracholuská nádrž má rozlohu 490 hektarů. Vznikla vybudováním sypané hráze v roce 1964 a zaplavením údolí Mže.

Foto: Wikipedia, Parkis, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme