Plzeňané si příští rok připlatí za vodu, za kubík dají přes 73 Kč

Na další výraznější zdražování vodného a stočného se musejí od příštího roku připravit Plzeňané. Radní dnes rozhodli o tom, že ceny zvýší zhruba o pětinu. Za metr krychlový vody tak lidé zaplatí 73,20 koruny bez DPH, letos je to 62,24 koruny.

3 min. čtení

Už letos přitom ceny vody v Plzni oproti loňsku výrazně vzrostly, a to o víc než o třetinu. I přes velké zdražování se ceny vody v Plzni drží zhruba na střední úrovni v porovnání s ostatními většími městy, řekl dnes ČTK primátorův náměstek Petr Rund (ODS).

Nárůst je podle něj dán investicemi do vodohospodářských sítí v posledních letech. Ceny vody musela Plzeň výrazně zvednout kvůli podmínce EU pro přiznání dotací, jež vyžaduje samofinancovatelnost obnovy vodohospodářské infrastruktury. Aby bylo možné tuto podmínku dodržet, musela se výrazně zvednout cena za pronájem za vodohospodářské infrastruktury, což zase ovlivňuje kalkulace pro odběratele vody. Nájemné infrastruktury se mezi roky 2010 a 2011 zdražilo o 29 procent.

Oproti roku 2010 letos vodné a stočné v Plzni zdražilo o 34 procent, což pro čtyřčlennou rodinu znamenalo za celý rok navýšení asi o 2450 korun. Výrazné zdražení pro příští rok by už mělo být poslední. "Mohu ujistit, že je to poslední velké skokové zdražení, v příštích letech to budou už řádově jen procenta," uvedl Rund.

Za vodu si v příštím roce připlatí i obyvatelé jiných měst v ČR. V Brně cena vzroste o sedm procent z 60,17 korun za metr krychlový na 64,30 korun, domácnosti na Vsetínsku zaplatí po Novém roce o desetinu vyšší ceny, nově 72,28 Kč za kubík. Cena za pitnou vodu a stočné na Žďársku se od příštího ledna zvýší o 11,1 procenta, takže stoupne na 77,70 Kč.

Kromě cen vody Plzeň připravila pro své obyvatele od ledna také zdražení nájmů v městských bytech a dražší jízdné v městské hromadné dopravě.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme