Plzeň zvýší příští rok ceny vodného a stočného jen minimálně

Plzeň chce příští rok udržet ceny vodného a stočného. Zvýší je maximálně o inflaci, tedy o jedno až tři procenta. Jejich konkrétní výše bude známá do deseti dnů. Vychází ze schváleného nájemného, které za svoji vodárenskou infrastrukturu účtuje radnice provozní firmě Vodárna Plzeň.

3 min. čtení

Nájem, který schválila rada, je podobný minulým rokům, řekl ČTK primátorův náměstek Petr Rund (ODS). Cílem města je udržet cenu vody na co nejnižší úrovni.

"Podle našich propočtů se bude zdražení pohybovat jen v pásmu inflace. Nyní čekáme na potvrzení od vodárny," uvedl. Vodné a stočné se podle Runda počítá z nájemného, které městští radní schválili pro příští rok ve výši téměř 448 milionů korun.

"Nájem pro příští rok vychází z tabulek a propočtů, které jsme schválili při úpravě nájemní smlouvy v roce 2010. Nebude znamenat žádné zásadní zdražení vodného a stočného," uvedl Rund. Město chce, aby dlouhodobě byla cena pitné i odpadní vody pro lidi příznivá. "Nastavili jsme takové nájemné, které je na minimální úrovni a zajišťuje prostou reprodukci našeho majetku. Naším cílem není inkasovat z něj vysoké sumy," uvedl Rund. Vyšší zdražení vodného podle něj nezatěžuje jen obyvatele, ale také městská sportoviště typu plaveckých bazénů.
Plzeňanům letos podražila voda o pět procent. Vodné stojí od ledna 47,82 Kč za metr krychlový a stočné 28,61 Kč bez DPH. Zdražení zahrnovalo nárůst ceny surové vody, energií, provozních nákladů a inflaci.

Plzeň musela v minulých letech výrazně zdražit vodu, celkem o desítky procent. Zvýšení bylo nutné kvůli investicím do vodohospodářských sítí v posledních letech. EU pro přiznání dotací vyžaduje samofinancovatelnost obnovy infrastruktury.

Nájemné uhradí Vodárna Plzeň městu ze 30 procent věcným plněním a zbytek v penězích čtyřmi splátkami v dubnu, červenci, říjnu a v lednu 2015.

Foto: Wikipedia, Mnoha11, licence

Doporučujeme