Plzeň zdraží od ledna vodné a stočné téměř o čtyři procenta, bude nad 100 Kč

Plzeň zdraží od ledna vodné a stočné téměř o čtyři procenta. Cena včetně desetiprocentní DPH se zvýší na 102,5 Kč/m3. Dosavadní cena vodného a stočného je 98,80 Kč/m3. Metr krychlový pitné vody bude stát občany 63,30 Kč/m3 a odpadní voda přijde na 39,20 Kč. Novou cenu dnes schválila rada města. 

3 min. čtení

ČTK to řekla mluvčí stoprocentně městské firmy Vodárna Plzeň a.s. Dana Veselá. Průměrná čtyřčlenná rodina tak za rok zaplatí při standardní spotřebě asi o 500 Kč víc než dosud.

"Důvodem je významný nárůst vstupních nákladů, hlavně elektřiny, chemikálií pro úpravu pitné vody a také nárůst cen veškerých stavebních prací, které souvisejí zejména s obnovou infrastrukturního majetku a havarijními či provozními opravami. Jen nárůst cen elektřiny je předpokládán o 250 procent. Zdražuje se i surová voda, kterou musíme nakupovat a odebíráme ji z Úhlavy," uvedla Veselá.

"Díky úsporným opatřením, která jsme celoročně zavedli ve všech provozech, můžeme deklarovat, že u nás spotřeba energií i dalších komponentů nutných k výrobě pitné vody a čištění neroste," řekl generální ředitel Vodárny Plzeň Jiří Kozohorský.

Vodné a stočné patří mezi věcně usměrňované ceny, které se řídí věstníkem ministerstva financí. Do věcně usměrňované ceny může výrobce zakalkulovat jen ekonomicky zdůvodnitelné náklady a přiměřenou míru zisku.

Vodárna vyrobila v loňském roce zhruba 14,4 milionu metrů krychlových pitné vody. Průměrná spotřeba vody zůstává v Plzni v posledních letech zhruba stejná, tedy na úrovni zhruba 90 litrů vody na osobu a den.

Největší dodavatel pitné vody na západě Čech loni hospodařil s čistým ziskem 64 milionů Kč. Celkový obrat vzrostl o desetinu na 1,361 miliardy Kč. Vodárna Plzeň se 400 zaměstnanci zásobuje pitnou vodou téměř čtvrt milionu obyvatel, z toho asi 75 procent v Plzni a zbytek v jejím okolí.

Průměrná letošní cena vody v ČR je včetně DPH 93,20 Kč/m3, loni byla 89 Kč/m3.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme