„Malesice jsou jediným z deseti plzeňských obvodů, které nemají ani vodovod, ani kanalizaci,“ uvedl Tolar. Voda bude přicházet ze severní strany pod silnicí mezi Plzní a Chotíkovem, který už je napojený na městský vodovod, a vybuduje se v něm odbočka na Malesice. „A kanalizace bude mít na břehu Mže v lokalitě Za Špýcharem vlastní čistírnu, kterou stavba začne,“ řekl.
Podle náměstka primátora Pavla Bosáka (Piráti) umožní přivedení vodovodu do této části a výstavba čistírny připojení zhruba tisíce současných obyvatel a také napojení rozvojových oblastí, kde může přibýt dalších asi 1000 lidí.
„Máme vybraného dodavatele stavby a pokračujeme v přípravě,“ řekl generální ředitel Vodárny Plzeň Jiří Kozohorský.
Práce na budování infrastruktury potrvají do července 2027. „Předem děkuji obyvatelům za trpělivost, která bude kvůli uzavírkám a rozkopaným komunikacím nutná. Malesice na vodovod a kanalizaci čekají už dvě desítky let,“ řekl Tolar, který je zároveň starostou Malesic.
Podle něj město neříká, jak velká podpora EU musí být, ale dotační příspěvek je podmínkou zahájení stavby. „Pokyn k zahájení výstavby bude vydán až po potvrzení získání dotace. Verdikt, zda Vodárna jako investor získá peníze z operačního programu Životního prostředí, by měl být znám během zimy,“ řekla mluvčí města Hana Josefová. Podle Ericha Beneše, ředitele útvaru pro koordinaci evropských projektů, může stavba získat dotaci až 67 procent nákladů a podle něj je reálný podíl až 270 milionů Kč.
Vodárna vybuduje 5,5 kilometru vodovodních řadů. Vodojem v lokalitě U sv. Josefa bude ze železobetonu s celkovým objemem 500 metrů krychlových.
Město také nechává zpracovat projekt na vodovod a kanalizaci v městské části Výsluní, která se teď rozrůstá a bydlí tam už 2000 lidí. Vodovody a kanalizace ještě scházejí v částech Lobez, Litic a Slovan.
Autor: ČTK
Foto: Wikimedia