Plzeň ušetří desítky milionů novou technologií stavby kanalizace

Díky nově navržené technologii stavby obřího kanalizačního řadu ušetří Plzeň více než polovinu plánovaných nákladů druhé etapy úslavského kanalizačního sběrače, jejíž dvouletá stavba měla původně stát 150 milionů Kč. Plzeň, která se zavázala EU připojit na sběrač daný počet obyvatel, financuje akci ze svého a začala předělávat její projekt.

3 min. čtení

ČTK to řekl primátorův náměstek Martin Zrzavecký (ČSSD). Letos má město na stavbu v rozpočtu 78 milionů Kč.

"Vymyslela se zcela nová technologie, díky níž by akce mohla zlevnit až na třetinu," uvedl. Podle něj jsou nejdražší zemní práce. Díky inovaci projektu se nemusí kopat šest metrů hluboko kvůli spádu, ale jen zhruba dva metry a roura se doplní čerpadly.

"Ušetřenou sumu 80 až 90 milionů korun musíme použít na infrastrukturu. Šla by na napojení lokalit staré Lobzy, Božkov a Koterov, abychom naplnili indikátory pro čerpání dotace," vysvětlil náměstek. Zastupitelé nedávno navrhli z ušetřené sumy ještě alespoň zahájit stavbu kanalizace ve Lhotě. Napojení této lokality by si ale podle Zrzaveckého vyžádalo asi 300 milionů Kč.

Stavba druhé etapy úslavského sběrače bude hrazena z městského fondu kofinancování evropských projektů. Město musí podle podmínek EU sběrač dodělat ze svého, aby splnilo podmínky pro čerpání dotace.

V dokončované první etapě se buduje roura o průměru jeden metr, která vede podél Úslavy z Letné až do Božkova; vedle benzinové pumpy na Letné vznikne čerpací stanice. Na ni naváže část do Koterova. "Výhody dokončované první etapy poznávají hlavně obyvatelé Lobzů a Slovan, tedy podél lobezského údolí. Druhou etapu musíme udělat kvůli tomu, abychom naplnili počet napojených obyvatel," uvedl. Město přislíbilo EU, že vybuduje přípojky na páteřní rouru.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme