Plzeň má územní rozhodnutí na záložní zdroj vody za 200 mil. Kč

Plzeň má projekt a územní rozhodnutí na záložní zdroj pitné vody pro krajské město. Územní rozhodnutí bude platné pět let, stavba by měla stát zhruba 200 milionů korun. Voda by se brala z řeky Radbuzy, z místa těsně pod nádrží České údolí v Plzni-Liticích. Bude záležet na prioritách města a jeho finančních možnostech, řekl ČTK provozní ředitel Vodárny Plzeň Jan Kretek.

4 min. čtení

"Podle územního rozhodnutí, které ale ještě neřeší všechno, jsou náklady projektu kolem 200 milionů korun," uvedl Kretek. V rozpočtu z roku 2008 se počítalo se 172 miliony korun bez daně z přidané hodnoty.

V současné době odebírá Plzeň surovou vodu z řeky Úhlavy. Jako náhradní přívod pro případ havárie by se z Radbuzy muselo postavit přívodní potrubí o průměru 1000 milimetrů, do úpravny by voda mohla téct samospádem.

Voda z Radbuzy není výrazně horší než z Úhlavy. "Nejhorší stavy, které zažíváme na Úhlavě, jsou v období po deštích při splaších. A to samozřejmě nádrž České údolí vyrovná; při deštích se v nádrži kvalita vody zrovnoměrní," řekl Kretek.

"Změníme to a za hodinu je kvalita o 100 procent horší. To by samozřejmě ze zdroje z Českého údolí nebylo. Tam je kvalita vody v průměru mnohem ustálenější," vysvětlil Kretek. V průměrných parametrech je voda z Radbuzy "lehce horší" než z Úhlavy, na níž jsou ochranná pásma vodního zdroje a tedy zákaz znečišťujících činností. Podél Radbuzy pásma nejsou.

Plzeň zahájí příští měsíc deset let připravovanou rekonstrukci a modernizaci úpravny vody za 1,1 miliardy korun. Projekt má zvýšit kvalitu vody, do zkušebního provozu má zmodernizovaná úpravna najet v červnu 2015.

Od roku 2011 má úpravna vody výjimku hygieniků, platí do září příštího roku. "Voda je sice pitná, ale pokud by se úpravna nerekonstruovala, obtížně bychom získávali další výjimku," uvedl primátor Martin Baxa.

"Nejvýznamnějším vylepšením bude technologie granulovaného aktivního uhlí, která bude z vody neselektivně separovat veškeré organické látky," uvedl Kretek. Vzhledem k velikosti bude Plzeň jednou z největších úpraven v Česku, která tuto technologii, běžnou na Západě, bude mít plošně nasazenou. Nákladná bude také obnova ozonizace i budov.

 

Zdroj: Wikipedia, Noebu, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme