Plzeň chce s krajem postavit ve městě akvapark za stovky milionů korun

Plzeň plánuje s Plzeňským krajem postavit na okraji města centrum vodní zábavy za stovky milionů korun. Akvapark s odpočinkovým areálem v regionu zatím není. Kraj i město vědí, že dotace EU na tyto projekty už nebudou. Připravují memorandum o společném postupu, jehož prvním krokem bude studie německé firmy. 

4 min. čtení

Má být hotová do čtyř měsíců a určí nejlepší místo, druhy atrakcí, náklady na stavbu i na provoz, který by zajišťoval soukromý subjekt. ČTK to řekli hejtman Josef Bernard a primátor Martin Zrzavecký (oba ČSSD).

"Jsme jedno z mála krajských měst, kde, já nechci říkat akvapark, ale centrum vodní zábavy, chybí. Jsme země, kde jsou velmi atraktivní, není tu moře, není tu moc slunných dní," uvedl Bernard. V centru by měly být také wellness, odpočinková zóna, masáže, sauny, řekl. Město může s krajem dohodnout více synergických efektů, například levnou či bezplatnou veřejnou dopravu.

První návrh memoranda už mají hejtman i primátor k dispozici, schvalovat ho mají rady kraje a města. Oba subjekty už jednaly s firmou, která staví a provozuje akvaparky a za 1,34 milionu Kč zpracuje studii. "Hlavně nás zajímá, zda by se provoz, pokud bychom areál hradili z veřejných prostředků, obešel bez našich dotací," řekl hejtman.

Podle poradenské firmy by provoz od spuštění do konce životnosti areálu přišel na dvojnásobek prvotní investice. "Pokud se bavíme o jedné miliardě, tak provoz bude stát dvě miliardy, což není málo," řekl primátor. Díky velké spádovosti se ale areál může sám uživit, pokud nebude megalomanský.

O projektu se bude muset podle hejtmana vést veřejná debata. Chce, aby s postupem většinově souhlasila i opozice. ČSSD ho měla v roce 2014 na billboardech ke komunálním volbám, opoziční TOP 09 ho často prosazuje na zastupitelstvu.

Pro výstavbu areálu se zvažují dvě lokality – Lopatárna na Doubravce a Chotíkov směrem na Karlovy Vary. "V Chotíkově diskutujeme s obcí a teplárnou. Jedna z vizí je připojit ho ke spalovně, aby to mělo energetickou výhodnost," řekl Bernard. Na Lopatárně by muselo město koupit soukromé pozemky za 50 milionů Kč a je tam problém s dopravním napojením.

Akvapark za 600 milionů korun chtěl v letech 2013 a 2014 u průmyslové zóny Borská pole postavit ruský podnikatel z Karlových Varů. Předtím o něm tři roky jednala německá síť bazénů Aquamare. Poté, co Plzeň řekla, že se na provozu nebude podílet, už zájem neměli. Ve městě jsou nyní tři bazény, všechny vyžadují větší investice.

Foto: Wikipedia, Norseman, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme