Plavební správa zakázala kvůli suchu proplouvání komory Kořensko

Státní plavební správa zavře 10. srpna plavební komoru Kořensko pod Týnem nad Vltavou nad Orlickou přehradou. Důvodem je sucho a nedostatek vody. ČTK to řekla ředitelka Státní plavební správy Klára Němcová. Podle informací plavební správy na webu platí zákaz do 15. srpna. Podobná situace nastala i loni začátkem července.

3 min. čtení

"V plavebním profilu, kde je plavební komora Kořensko, je nedostatek vody a mohlo by dojít k poškození plavidel nebo k plavebním nehodám. Je sucho, z Lipna nepřitéká dostatek vody, aby se vodní cesta v tomhle suchu zadotovala, neprší. Kořensko už se nebude proplavovat. V momentě, kdy na Šumavě zaprší a bude víc vody, se plavba zase obnoví," řekla Němcová.

Jak uvádí plavební správa na webu, v úseku říční kilometr 200,40 (Kořensko) až říční kilometr 182,66 (Podolsko) již nejsou zaručeny ponory plavidel. Státní plavební správa je v kontaktu se správcem vodní cesty, jímž je v tomto případě Povodí Vltavy. Stav stále sledují.

"Pokud by nastala situace jako loni, kdy se potom zastavoval i lodní výtah na Orlické přehradě kvůli nízkému vodnímu stavu, tak pak kontaktujeme i zájmové organizace a snažíme se se správcem vodní cesty zajistit vyndání lodí z vodní nádrže. To se dělo loni, ale letos ještě ta situace nenastala a doufám, že bude pršet," řekla Němcová.

Na jihu Čech roste zájem o Vltavskou vodní cestu. Díky loni otevřené plavební komoře na Hněvkovickém jezu u Týna nad Vltavou se meziročně více než zdvojnásobil pohyb plavidel na vodní cestě České Budějovice – Týn. Loni od května do října po ní proplulo 6253 plavidel, 24.854 lidí.

Na rostoucí počet návštěvníků Vltavské vodní cesty zareagovalo Povodí Vltavy tím, že rozšířilo provozní dobu plavebních komor v úseku České Budějovice – Kořensko. Od 1. května do 30. září jsou v provozu denně. Pro letošní sezonu rozšířilo Povodí počet kotevních míst v Týně nad Vltavou a další bude budovat, chce zlepšit i plavební podmínky pod nádrží Kořensko.

Foto: Wikipedia, Jenda021, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme