Platby za vodné a stočné loni na Vysočině stouply o šest procent

Platby za vodné a stočné na Vysočině se loni meziročně zvýšily o šest procent zhruba na 1,13 miliardy korun. Stouply ceny, zatímco objem fakturované pitné vody v kraji se v minulém roce mírně snížil. Podle údajů Českého statistického úřadu spotřebovaly dvě třetiny prodané pitné vody domácnosti.

3 min. čtení

Průmyslové a zemědělské podniky se na celkovém odběru dohromady podílely devíti procenty.

Velké vodárenské podniky v kraji zdražují pitnou vodu většinou každý rok. Loni se u nich zvýšení vodného a stočného pohybovalo od 5,7 procenta na Havlíčkobrodsku po 12 procent na Jihlavsku. Do navýšení plateb se však promítl čtyřprocentní růst sazby DPH. Letošní zdražování vody bylo mírnější.

Průměrná cena za metr krychlový vody byla v uplynulém roce na Vysočině 32,50 Kč a přibližně odpovídala průměru v ČR. Stočné vybírané v kraji průměrně činilo 21,80 Kč za metr krychlový a bylo mezi kraji nejnižší. Průměrně se v Česku platilo 29,60 Kč.

Celkový roční objem fakturované pitné vody na Vysočině v porovnání s rokem 2011 loni klesl o procento na 21,3 milionu metrů krychlových. Vybrané vodné se však z roku na rok zvýšilo o osm procent na 692 milionů Kč. Z vodovodů je na Vysočině zásobováno 483.700 lidí, tedy 94,6 procenta obyvatel kraje.

Za stočné loni domácnosti, firmy a ostatní instituce v kraji zaplatily přes 437 milionů korun, ve srovnání s rokem 2011 o tři procenta víc. V domech napojených na kanalizaci žije 85,9 procenta všech obyvatel. Na Vysočině, na jejímž území se nachází 704 samostatných obcí a měst, funguje 175 čistíren odpadních vod. Kvůli přísnějším požadavkům unie na čistotu vypouštěných odpadů investovaly obce do modernizace čistíren a kanalizací v posledních letech stovky milionů korun.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme