Plán na přehradu v Laosu ohrožuje existenci vzácných delfínů

Přehrada, kterou hodlá postavit Laos na řece Mekong, by mohla vyhubit kriticky ohrožené delfíny níž po proudu v Kambodži. Před touto možností varoval Světový fond pro ochranu přírody (WWF), který dnes citovala agentura AFP. Pokud bude postavena, pak přehrada Don Sahong bude jen kilometr výš po proudu od místa, které vyhledávají vzácní sladkovodní delfíni orcely tuponosé.

2 min. čtení

Jejich počet v Kambodži nyní dosahuje odhadem asi 85 kusů, což je největší známá populace těchto delfínů.

Ochránci přírody už Laos vyzvali, aby odstoupil od plánu výstavby přehrady. Jakékoli omezení toku v řece podle nich sníží počet ryb, a tím klesne hlavní zdroj potravy pro delfíny.

"Pokud bude postavena přehrada Don Sahong, povede to k vyhynutí delfínů v Mekongu," řekl novinářům regionální ředitel WWF. "Delfíni jsou pro Kambodžu velmi důležití. Přitahují turisty a jsou jejím národním pokladem," dodal.

Při stavbě přehrady hrozí delfínům i další nebezpečí. Odpalování výbušnin může například poškodit jejich velmi citlivý sluch, který používají při navigaci. Další hrozbou je pravděpodobné zhoršení kvality vody, vyšší počet lodí a celkové zhoršení životních podmínek pro delfíny, dodal WWF v prohlášení.

Orcela tuponosá dorůstá délky kolem dvou metrů a váží až 160 kilogramů. Má nápadně vyklenuté čelo a krátké čelisti. Díky mocnému svalstvu může měnit výraz obličeje. Kdysi se hojně vyskytovala od delty řeky Mekong ve Vietnamu až po Tonle Sap v Kambodži, a také v přítocích řeky v Laosu.

 

Zdroj: Wikipedia, Indah blestari, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme