Pitná voda se stočným na Jihlavsku od ledna podraží o 12 procent

Cena pitné vody se stočným na Jihlavsku se v novém roce zvýší o 8,15 koruny na 76,05 Kč za metr krychlový. Proti letošku stoupnou odběratelům platby o 12 procent.

3 min. čtení

Nový ceník schválila úterní valná hromada Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko. Vyplývá to z tiskové zprávy svazu, kterou dnes dostala ČTK. Voda od ledna podraží i jinde v kraji, a to i kvůli zvýšení sazby DPH o čtyři procenta.

Cena za pitnou vodu a stočné na Žďársku se zvýší o 11,1 procenta na 77,70 Kč. Na Třebíčsku budou lidé po novém roce platit 78,90 Kč za metr krychlový, což je proti letošku o desetinu vyšší částka. Havlíčkobrodské Vodovody a kanalizace promítnou od ledna do svých cen růst DPH. O dalším vývoji plateb v příštím roce bude vedení firmy teprve rozhodovat.

Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko se bude příští rok starat o vodohospodářský majetek 34 měst a obcí. Jeho provozování zajišťuje jihlavská divize Vodárenské akciové společnosti. Podle tiskové zprávy svazu se výkony vodárenské firmy snižují kvůli klesajícímu odběru pitné vody; pokles nastává hlavně u jednoho z velkých odběratelů. Náklady na výrobu vody příští rok stoupnou hlavně kvůli zdražení elektřiny a vyšším platbám za odběr surové vody odebírané od Povodí Moravy a Povodí Vltavy.

Letos se u velkých vodárenských společností na Vysočině pohybovalo zvýšení cen pitné vody a stočného od 2,8 procenta na Žďársku po šest procent na Třebíčsku.

Foto: Wikipedia, Ondrej.konicek, licence GNU


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme