Pitná voda na Havlíčkobrodsku od února podraží o 1,7 procenta

Pitná voda na Havlíčkobrodsku od 1. února podraží o 1,7 procenta. Za metr krychlový včetně stočného budou lidé platit 64,99 koruny. Včetně lednového růstu DPH se letošní platby za vodu domácnostem v tomto regionu zvýší o 5,7 procenta.

3 min. čtení

ČTK to dnes řekl Jan Kadlec, ředitel společnosti Vodovody a kanalizace (VAK). U jiných velkých vodárenských podniků v kraji platí nové ceníky už od začátku roku.

Ke zdražování na Havlíčkobrodsku přispělo zvyšování výrobních nákladů a mírný pokles spotřeby pitné vody. "Ale dbáme na to, aby cena byla solidární," uvedl Kadlec.

Na Jihlavsku stoupla od ledna cena za metr krychlový pitné vody a stočné v meziročním porovnání o 12 procent na 76,05 Kč. Na Žďársku platí lidé po novém roce 77,70 Kč, o 11,1 procenta více. Na Třebíčsku se platby za metr krychlový letos zvýšily o desetinu na 78,90 Kč.

Na Havlíčkobrodsku stál v minulém roce metr krychlový vody 61,48 Kč. Od ledna se odběratelům platby zvedly o čtyřprocentní navýšení DPH. Po únorovém zdražení vydají za metr krychlový pitné vody a stočné ve srovnání s loňskem navíc 3,50 Kč. Vodné bude 34,97 Kč za metr krychlový a stočné u stejného objemu vody 30,02 Kč. Jednotná cena platí pro domácnosti i pro firmy.

Společnost Vodovody a kanalizace zásobuje kolem 70.000 obyvatel Havlíčkobrodska, vodu dodává i na Čáslavsko, Pelhřimovsko a Hlinecko. Akcionáři společnosti jsou z 88,5 procenta města a obce. Investice do obnovy a modernizace infrastruktury se ročně pohybují kolem 65 milionů korun. Letos VAK také plánuje zahájit rekonstrukci přivaděče pitné vody z vodní nádrže Švihov. Tuto akci už slíbila dotovat unie.

Foto: Wikipedia, che, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme