Pitná voda na Havlíčkobrodsku od března podraží o tři procenta

Platby za metr krychlový stoupnou o 1,80 koruny na 61,48 Kč. Podraží především stočné, a to kvůli vyšším odpisům u investic, řekl dnes ČTK Jan Kadlec, ředitel podniku Vodovody a kanalizace (VAK).

2 min. čtení

Loni se ceny vody a stočného u této společnosti zvýšily pouze o jedno procento kvůli růstu DPH.

Zbývající velké vodárenské společnosti na Vysočině mají nový ceník už od 1. ledna. Zdražení se pohybovalo v rozmezí od 2,8 procenta na Žďársku po šest procent na Třebíčsku.

Lidé na Třebíčsku teď za metr krychlový pitné vody včetně stočného platí 71,70 Kč. Na Jihlavsku to je 67,90 Kč a na Žďársku 69,90 Kč. Na Pelhřimovsku rozhodují o cenách vody jednotlivé radnice. V Pelhřimově od 1. ledna platí za vodné 46,80 Kč.

Na Havlíčkobrodsku se vodné za metr krychlový zvýší jen o 0,2 procenta na 33,08 Kč. Stočné stoupne o šest procent a bude činit 28,40 Kč
za metr krychlový.

Podle Kadlece stoupají investice do vodovodní a kanalizační sítě; společnost teď ročně provádí investiční akce za více než 60 milionů Kč. Během posledních čtyř let byla tato síť prodloužena o 140 kilometrů na 1451 kilometrů. Ke zvýšení ceny vody a stočného přispěl i loňský mírný pokles spotřeby ve firmách, doplnil Kadlec.

VAK zásobuje kolem 70.000 obyvatel převážně na Havlíčkobrodsku, vodu dodává také na Pelhřimovsko, Čáslavsko a do Hlinska. Akcionáři společnosti jsou z 86 procent města a obce.

Foto: Petr Novák, Wikipedie


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme