Pět měst na Šumpersku investuje 1,66 mld Kč do kanalizace

Pětice měst na Šumpersku spojila síly a s pomocí evropských dotací investuje do čištění odpadních vod a kanalizační sítě 1,66 miliardy korun. Dotaci na tuto zakázku, která má po dokončení roce 2015 zlepšit čistotu vody v místních tocích i stav kanalizace, po několika letech vyjednávání v březnu schválila Evropská komise (EK).

3 min. čtení

Novinářům to dnes řekl předseda představenstva Vodohospodářských zařízení Šumperk (VHZ) Libor Dostál. Do projektu se zapojily radnice v Šumperku, Zábřehu, Hanušovicích, Mohelnici a Lošticích, které na tuto investici prostřednictvím VHZ obdrží z evropských fondů dotaci 1,2 miliardy korun a zbývající část nákladů pokryjí z vlastních zdrojů. Šumperk zaplatí 12 milionů korun, Loštice 27 milionů roun, Mohelnice 52 milionů korun, Zábřeh 75 milionů korun a Hanušovice 11 milionů korun.

Pětice měst, ve kterých žije dohromady 55.000 lidí, díky masivní investici opraví zastaralou kanalizační síť a modernizuje čistírny odpadních vod. Zhruba 3700 obyvatel poté získá přístup ke kanalizaci. Po dokončení projektu se v regionu zvýší míra připojení na kanalizaci a čistírny odpadních vod z 92,9 procenta na 99,6 procenta. "I Šumperk má ulice, kde stále není položena kanalizace. V některých lokalitách je pak kanalizace ve stavu, že je nutné ji rekonstruovat, " podotkl šumperský starosta Zdeněk Brož.

Evropská komise od roku 2010 váhala se schválením dotace, protože se jí nelíbil způsob zadání soutěže na zhotovitele stavby. Bruselským úředníkům se nepozdávala ani cena obsažená ve smlouvách. Radnice poté s firmami dohodly slevu v celkové výši několika desítek milionů korun. "Byla přepracována finanční analýza a na jejím základě a po dalších jednáních bylo toto na úrovní EK akceptováno," podotkl Dostál.

Připustil, že kvůli této velké investici v pěti městech zřejmě mírně vzroste cena stočného. "O kolik procent či korun tato cena vzroste, zatím nelze říci," uvedl Dostál, podle nějž cena bude předmětem soutěže na nového provozovatele kanalizace, který infrastrukturu převezme v lednu 2016.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme