Pepsi představuje “rostlinnou lahev”

Pepsi představila novou lahev vyráběnou z prosa, borové kůry a kukuřičných klasů. Od příštího roku by měla nahradit PET lahve, ve kterých Pepsi své nápoje prodává.

3 min. čtení

Vědcům z PepsiCo Inc. se podařilo vytvořit lahev z rostlinných materiálů a se stejnou strukturou a vlastnostmi jako má současná PET lahev, vyrobená z ropných produktů. Nová láhev spolehlivě ochrání nápoj a nijak neovlivňuje jeho chuť. Sice není kompostovatelná, ale je 100% recyklovatelná. 

 

Inspirací pro Pepsi byla pravděpodobně konkurenční Coca-Cola. Ta v současné době totiž používá láhve, které jsou ze 30% vyrobeny z cukrové třtiny. Pepsi k výrobě ekologičtějších lahví používá především proso, borovou kůru a kukuřičné klasy. V budoucnosti plánuje přidat také pomerančové, ovesné a bramborové ovesné slupky. “Naše oddělení pro vědu nyní pracuje na možnostech využítí odpadových potravinářských produktů,” prohlásila na tiskové konferenci Indra Nooyiová, ředitelka Pepsi. Dále uvedla, že náklady na výrobu těchto lahví jsou téměř stejné jako na výrobu klasických PET lahví. Teď je však lahev ve fázi testování, uvedena na trh bude pravděpodobně v příštím roce.

 

K tomu, aby nápojové koncerny vytvářeli lépe recyklovatelné varianty PET lahví, je nutí nejen spotřebitelé dbající na životní prostředí, ale také drahá ropa. Zavedení zálohovaných lahví v USA se ale obě společnosti brání a snaží se jít jinou cestou. Pepsi na nutnost recyklace upozorňuje slogany na svých plechovkách. Coca-Cola se snaží získat spotřebitele na svou stranu sdělením, že plných 5% recyklovaného plastu používá při další výrobě. Obě společnosti se také shodují, že hlavním problémem zůstává skutečnost, že naprostá většina prázdných lahví skončí v netříděném odpadu místo v recyklačním kontejneru.  

Zdroj: http://GreenVEG.com/2011/03/new-pepsi-bottle-is-100-percent-plant-based/ 


Zdroj: (em)

Zdroj: (em)

Doporučujeme