Park za poliklinikou v Hrabůvce se promění, dominantním prvkem bude biotop

Park za poliklinikou v ostravské městské části Hrabůvka bude mít od příštího roku novou podobu. Relaxačnímu prostoru bude dominovat vodní prvek - biotop. Vznikne i klidová zóna. V lokalitě přibudou tři desítky stromů, stejný počet keřů nebo trvalkové záhony a vodní rostliny. Doplněny budou parkové cesty a park bude mít nové osvětlení. Novinářům to sdělila mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná. Revitalizace bude stát téměř 23 milionů korun bez DPH.

3 min. čtení

„Vodní biotop výrazně obohatí městské prostředí a současně zlepší mikroklima části obytného prostoru mezi zástavbou a školním areálem. Pro provoz biotopu budou využity akumulované dešťové vody ze střechy přilehlé budovy. Samočisticí schopnost biotopu zajistí čistička i pobřežní vegetační pásmo rostlin,“ uvedl náměstek primátora pro investice Břetislav Riger (Ostravak). Biotop doplní dřevěné molo s lehacími platy z tropického dřeva.

Kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu bude v místě vykáceno šest stromů, které měly poškozený kmen nebo deformovanou korunu. „Ponecháno bude 22 dřevin a nově bude vysázeno dalších 26 stromů. Část páteřní cesty bude lemovat stromořadí plnokvětých neplodících třešní, optickou clonu ke hřišti vytvoří výsadba keřovitých habrů. Nebude scházet vrba bílá, muchovník Lamarckův či stálezelená jedle ojíněná,“ uvedla mluvčí.

Část páteřní cesty olemuje trvalkový záhon. Vysázeny budou například tužebníky, bělotrn modrý, hvězdnice, kosatce, len a tisíce dalších rostlin. Celkově bude v místě vysazeno přes 5500 cibulovin, 2200 trvalek a 1300 vodních a vlhkomilných rostlin. V místě přibudou lavičky a odpadkové koše. Nový relaxační prostor by měl být hotov příští rok v květnu.

„V letošním roce se uskutečňují i další takzvané zelené projekty. Započala obnova parku u zámku Zábřeh, rozsáhlé úpravy jsou v Bělském lese v rámci projektu Cesta vody, který bude brzy dokončen a lidé ho budou moci užívat. Začala proměna Tylova sadu. Jen v loňském roce bylo ve čtyřech obvodech vysázeno téměř 15.000 metrů čtverečních trvalkových záhonů a dokončen byl park u Boříka,“ řekl náměstek primátora pro životní prostředí Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu). Dodal, že město navíc oslovilo starosty obvodů, aby vytipovali parky, které by se měly v budoucnu proměnit.

Autor: ČTK

Foto: Wikimedia

Doporučujeme