Pařížská radnice využívá odpadní vodu k vytápění škol, tělocvičny i plovárny

Pařížské podzemí je protkané rozlehlou kanalizační sítí a radnice pro odpadní vody našla nové využití. Voda, která odtéká ze sprch, záchodů nebo myček nádobí nově slouží k vytápění tří škol, tělocvičny a plovárny pro děti. Zajišťuje to výměník tepla a radnice 10. obvodu by v budoucnu stejnou technologii ráda použila pro vytápění dalších budov ve správě města, píše agentura AFP.

3 min. čtení

Teplota odpadní vody je v zimě zhruba 13 stupňů a v létě okolo 20 stupňů Celsia. Výměník tepla je asi centimetr silná deska zabudované do svislé stěny. Při kontaktu s těmito stěnami voda „uvolňuje své kalorie, které jsou přenášeny do dvou tepelných čerpadel instalovaných v budovách“, vysvětluje Damien Balland, vedoucí oddělení inovací a energetické účinnosti města Paříže.

Šedesátimetrový výměník do podzemí instalovala firma Suez a projekt město vyšel na dva miliony eur (48,6 milionu korun). Získaná energie pokryje 60 procent energetických potřeb pěti zmiňovaných budov, které jsou v těsné blízkosti nového zařízení. V kontextu aktuální energetické krize pařížská radnice vyzdvihuje, že našla inovativní zdroj, který je dosud málo využívaný, neprodukuje skleníkové plyny a má rychlou návratnost investice.

Pařížský 10. obvod je sice inovativní, ale ve Francii už funguje zhruba dvacítka obdobných projektů. Město Bordeaux a obec Levallois-Perret na okraji Paříže tuto technologii používají už asi deset let. Radnice pařížského 11. obvodu takto vytápí místní školu od roku 2019.

V Paříži je 2600 kilometrů kanalizace, zdaleka ne všechny její úseky jsou ale vhodné pro instalaci tepelných výměníků. Takový úsek musí být dostatečně dlouhý, široký, bez zatáček a v blízkosti budovy, která bude teplo využívat, vyjmenovává nástrahy Balland.

Vedení francouzské metropole aktuálně prověřuje dalších 14 lokalit, kde by chtělo technologii využít. V současnosti se z obnovitelných zdrojů vyrábí sedm procent energie spotřebovávané v Paříži. Cíl pro rok 2030 je deset procent.

Autor: ČTK
Foto: Wikipedia

Doporučujeme